Přeskočit na obsah

Metamorfóza (geológia): Rozdiel medzi revíziami

Pridaných 129 bajtov ,  pred 13 rokmi
d
+fácie
d (robot Pridal: tr:Metamorfizma)
d (+fácie)
Horniny sa pri metamorfóze prispôsobujú novým fyzikálno-chemickým podmienkam, odlišným od tých, ktoré jestvovali pri ich vzniku. Stupeň premeny hornín sa líši v závislosti od podmienok, pri miernych zmenách tlaku a teploty sa metamorfované horniny podobajú pôvodným ([[Vyvretá hornina|vyvretým]], [[Usadená hornina|sedimentárnym]], prípadne aj iným premeneným) horninám, pri veľkých rozdieloch teplôt a/alebo tlaku sa ich pôvodné znaky celkom strácajú. V závislosti od stupňa premeny sa mení aj [[Minerál|minerálne]] a chemické zloženie.
 
Ak nastáva premena hornín iba na malej ploche (napr. pri styku hornín s prehriatymi (roztavenými) vyvretými horninami), nazýva sa [[kontaktná metamorfóza]], v prípade metamorfózy na veľkých areáloch vo väčšej hĺbke sa nazýva [[regionálna metamorfóza]]. [[Spätná metamorfóza|Spätná]], alebo retrográdna metamorfóza či diaftoréza je opačný proces, teda minerálne fázy prechádzajú z vysokoteplotných/vysokotlakových stavov na nízkoteplotné/nízkotlakové. Podľa teplotno-tlakových podmienok, ktoré horniny pri metamorfóze postihli boli vyčlenené viaceré [[metamorfné fácie]].
 
V minulosti sa myslelo, že metamorfóza prebieha len vo veľkých hĺbkach ([[katazóna]]). Epizonálna metamorfóza však môže nastať už v hĺbke 1,5 km ([[epizóna]]) a intenzívna metamorfóza, pri ktorej vznikajú [[amfibolit]]y, prebieha do hĺbky asi 2,5 km.
45 392

úprav