Teofil Bohumír Vozárik: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 220 bajtov ,  pred 12 rokmi
wikify
d (fix Washington)
(wikify)
}}
 
JUDr. '''Teofil Bohumír Vozárik''' (pseudonym '''Bohuš Lipták''') (* [[11. december]] [[1912]], [[Podtureň]] - † [[13. november]] [[1973]], [[Washington (D.C.)|Washington]]) bol [[verejný činiteľ]], a [[rozhlasový pracovník]]. Pseudonym: Bohuš Lipták
 
== Životopis ==
Študoval na [[Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave|Právnickej fak.fakulte UK v Bratislave,]]. V roku [[1938]] získal titul [[JUDr.]] V Rokurokoch [[1940]]-[[1941]] pracoval ako osobný tajomník ->[[Ján J.Ursíny|Jána Ursínyho]] vo Zväze Roľníckychroľníckych pokladníc, potomneskôr právnybol úradníkprávnym úradníkom Sedliackej banky. ÚčastníkZúčastnil SNP,sa počas[[SNP]] Povstaniaako pobočník ->generála gen.[[Ján J.Golian|Jána Goliana,]]. poPo ústupe do hôr žil pod cudzím menom na rozličných miestach. Po oslobodení v službách SNPpracoval na Povereníctve pre pôdohospodársku a pozemkovú reformu. Od roku [[1948]] žil v emigrácii, od [[1950]] v USA. RedaktorBol čs.redaktorom odd.česko-slovenského oddelenia [[Hlas Ameriky|Hlasu Ameriky]] vo Washingtone[[Washington (D.C.,)|Washingtone]] autora autorom rozhlasových programov.
 
== Rodina ==
* otec Michal Vozárik
* matka Zuzana rod. Gavaljerová
 
== Životopis ==
Študoval na Právnickej fak. UK v Bratislave, [[1938]] JUDr. Roku [[1940]]-[[1941]] osobný tajomník -> J. Ursínyho vo Zväze Roľníckych pokladníc, potom právny úradník Sedliackej banky. Účastník SNP, počas Povstania pobočník -> gen. J. Goliana, po ústupe do hôr žil pod cudzím menom na rozličných miestach. Po oslobodení v službách SNP na Povereníctve pre pôdohospodársku a pozemkovú reformu. Od roku [[1948]] žil v emigrácii, od [[1950]] v USA. Redaktor čs. odd. Hlasu Ameriky vo Washingtone D.C., autor rozhlasových programov.
 
== Literatúra ==
* {{OsudBB}}
 
{{DEFAULTSORT:Vozárik, Teofil Bohumír}}
{{Osud na úpravu}}
[[Kategória:Narodenia v 1912]]
 
[[Kategória:NarodeniaÚmrtia v 1912|Vozárik, Teofil Bohumír1973]]
[[Kategória:ÚmrtiaSlovenské v 1973|Vozárik, Teofil Bohumírosobnosti]]
27 078

úprav

Navigačné menu