Ester (chemická zlúčenina): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
fix, wikify
d (fix, wikify)
=== Estery karboxylových kyselín ===
 
Sú odvodené od [[karboxylová kyselina|karboxylových kyselín]] a majú vnútromolekulovú skupinu <code>R'''-CO-O-'''R'</code>. Najbežnejší spôsob ich prípravy je reakcia karboxylovej kyseliny s [[alkohol]]om -, táto reakcia sa nazýva esterifikácia. Príkladom môže byť esterifikácia [[kyselina octová|kyseliny octovejesterifikácia]] [[metanol]]om za vzniku metylesteru kyseliny octovej (metylacetát, octan metylový):.
 
Príkladom môže byť esterifikácia [[kyselina octová|kyseliny octovej]] [[metanol]]om za vzniku metylesteru kyseliny octovej (metylacetát, octan metylový):
: CH<sub>3</sub>-'''CO'''O<sup>&minus;</sup>H<sup>+</sup> + H'''O'''-CH<sub>3</sub> &rarr; CH<sub>3</sub>-'''CO-O'''-CH<sub>3</sub> + H<sub>2</sub>O
 
Estery karboxylových kyselíkyselín majú často príjemnú ovocnú vôňu a používajú sa ako prísady v potravinárskom priemysle, kde sa nazývajú esencie. Vyskytujú sa aj v prírode a sú zodpovedné za niektoré vône a príchute ovocia.
Rumová* rumová esencia - [[etylester kyseliny mravčej.]]
Ananásová* ananásová esencia - [[metylester kyseliny maslovej.]]
Broskyňová* broskyňová esencia - etylster[[etylester kyseliny maslovej.]]
 
Estery sa tiež používajú ako rozpúšťadlá a riedidlá lakov, lepidiel a živíc. Sú tiež východiskovou látkou pri výrobe plastov-napr., napríklad [[plexisklo|plexiskla]].
 
=== Estery iných kyselín ===
22 197

úprav

Navigačné menu