Štôlňa: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veľkosť nezmenená ,  pred 12 rokmi
d
(wrong interwikis)
d (→‎Klasifikácia: pravopis)
== Klasifikácia ==
*'''Dobývacia štôlňa''' – slúži na dobývanie predom preskúmaného ložiska.
*'''Dopravná štôlňa (hlavná)''' – banské dielo ktoré býva súčasťou väčšieho banského kombinátu. Slúži najmä na horizontálnu dopravu vydobitejvydobytej [[nerastná surovina|suroviny]], [[materiál]]u a osôb. Doprava môže byť koľajová, závesná alebo automobilová. Smer jej razby a vyústenie zväčša závisí od polohy strojovej linky na spracovanie vydobytej suroviny.
*'''Obzor (slepá štôlňa)''' – je dôležitým článkom vertikálneho banského diela, ktorého hlavnú kostru tvorí [[šachta (geológia)|šachtová jama]]. Slúži najmä k dobývaniu samotného ložiska. Celé banské dielo môže mať niekoľko [[obzor (geológia)|obzorov]]. Názov slepá je odvodený od toho, že štôlňa začína aj končí v podzemí.
*'''Odvodňovacia štôlňa (dedičná)''' – úlohou tejto štôlne je odvádzanie [[podzemná voda|podzemných vôd]] z vyššie položených banských polí, prípadne celých rudných [[revír (baníctvo)|revírov]]. Ich dĺžka môže dosahovať viac ako 5 kilometrov. Samotné pomenovanie dedičná nesúviselo len s odvádzaním (dedením) vôd, ale hlavne s dlhou dobou razby štôlne, pri ktorej sa vystriedalo niekoľko generácií [[baník]]ov.
744

úprav

Navigačné menu