Citrátový cyklus: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 1 453 bajtov ,  pred 12 rokmi
kategórie
d (Iné projekty)
(kategórie)
'''Krebsov cyklus''' (Citrátový cyklus, Cyklus trikarboxylových kyselín, Cyklus kyseliny citrónovej) je cyklická postupnosť reakcií odbúravania organických zlúčenín C ([[sacharid]]ov) na CO<sub>2</sub>, pričom sa získavajú energeticky bohaté látky NADH, FADH<sub>2</sub> a ATP. V procese [[oxidatívna fosforylácia]] sa za spotreby kyslíka môže získavať ATP aj z NADH a FADH<sub>2</sub>, prípadne sa tieto látky môžu využiť pri biosyntéze rôznych iných organických látok.
 
Krebsov cyklus je konečnou fázou odbúravania intermediárnych produktov pri [[metabolizmus|metabolizme]] cukrov, [[tuk]]ov a čiastočne bielkovín. Krebsov cyklus prebieha v [[mitochondrie|mitochondriách]].
 
Krebsov cyklus však nemusí prebehnúť celý, ale jeho ktorýkoľvek medziprodukt môže byť východiskovou látkou (uhlíkovou kostrou, substrátom) pre syntézu mnohých organických zlúčenín, z ktorých snáď najdôležitejšia je tvorba [[aminokyselina|aminokyselín]].
 
== Cyklus kyseliny citrónovej ==
 
Produktom glykolýzy je pyruvát (kyselina pyrohroznová. V molekule pyruvátuje však uskladnené značné množstvo energie (spalné teplo mólu glukózy je približne 1700kJ). Túto energiu však môže bunka uvoľniť len oxidáciou kyslíkom. Pyruvát prechádza z cytoplazmy do [mitochondrií]. Tam sa každá molekula pyruvátu prevedie na CO<sub>2</sub> a dvojuholníkovú acetylovú skupinu, z ktorej po spojení s koenzýmom A (CoA) vznikne acetylkoenzým A (acetyl-CoA).
 
Acetylová skupina v acetyl-CoA je s koenzýmom A spojená väzbou s vysokým obsahom energie. Acetyl-CoA vstupuje do zložitého chemického reťazca nazývaného ''cyklus kyseliny citrónovej''. V týchto reakciách sa acetylová skupina oxiduje na CO<sub>2</sub> za súčasnej tvorby veľkého množstva prenášačov elektrónov NADH. Nakoniec elektróny s vysokým obsahom energie prechádzajú z NADH reťazcom prenosu elektrónov vo vnútornej mitochondriovej membráne. Tu sa energia, ktorá sa pri tomto procese uvoľnuje, používa na tvorbu ATP (za spotreby molekulárneho kyslíka). Práve v týchto posledných lrokoch sa uvoľnuje veľké množstvo energie, a tým sa aj vytvára väčšina ATP. Tvorba ATP prebiehajúca v mitochondriách sa označuje ako '''oxidatívna fosforylácia'''. Úplným rozložením mólu glukózy bunky získa 38 ATP a časť energie sa uvoľní vo forme tepla.
 
[[Súbor:Citrátový cyklus.PNG|schéma Krebsovho cyklu]]
Anonymný používateľ

Navigačné menu