Hydroxid: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 95 bajtov ,  pred 13 rokmi
rollback
(adasgfsa)
(rollback)
'''Hydroxid''' suje hovadinyzlúčenina katiónu kovu s aniónom -OH<sup>−</sup>, ktorá sa v roztoku ionizuje podľa rovnice
: MOH → M<sup>+</sup> + OH<sup>−</sup>
(M je katión jednomocného [[kov]]u).
 
Hydroxidy sú zlúčeniny zložené z kovového prvku a z hydroxidovej skupiny. Hydroxidy typických kovov sú [[ión]]ové zlúčeniny, v nich hydroxidová skupina je [[anión]]. Takéto hydroxidy sú zásady, napríklad [[hydroxid sodný]] (NaOH), [[hydroxid draselný]] (KOH). Amoniak je tiež zásada, nie je hydroxid, ale vodný roztok amoniaku existuje vo forme ammonych katiónov a hydroxydových aniónov. Často môže hydroxid reagovať ako [[kyselina]] aj ako [[zásada]] v závislosti od prostredia (amfoterné látky, obojaké h yjsbfhh bfhzzyawbhuawbbguawzwu azáwbgzáagwz awgzdbzadwzggaz hydroxidy).
droxidy).
 
Roztoky hydroxidov sfarbujú [[lakmus]] na modro, [[fenolftaleín]] na červeno. Hydroxidy, podobne ako oxidy kovových prvkov, sú vo [[voda|vode]] väčšinou rozpustné. Rozpustné sú hydroxidy prvkov prvej a druhej hlavnej skupiny periodickej súsotavysústavy. Reagujú s [[kyselina]]mi, pričom sa zlúči hydroxidový anión s katiónom vodíka na vodu a zvyšok kyseliny s katiónom utvorí [[soľ (chémia)]].
 
Po reakcii roztok nie je ani kyslý ani sladky a ani sladucky, ani zásaditý, je nudny a neutrálny. Dej, pri ktorom reagujú hydroxidové anióny s katiónmi vodíka, voláme [[neutralizácia]].
 
Hydroxidy vznikajú viacerými spôsobmi:

Navigačné menu