Piercing: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d robot Pridal: lv:Pīrsings
Bubamara (diskusia | príspevky)
d - http://www.tetovanie.solutions-k2.sk/page.php?7, www.dolceta.eu/slovensko/Mod4/spip.php?
Riadok 3: Riadok 3:


Okrem estetických dôvodov - za účelom nosenia rôznych (najčastejšie kovových) [[šperk|šperkov]] vo vzniknutom otvore - sa praktikuje tiež z [[náboženstvo|náboženských]], [[kultúra|kultúrnych]], alebo [[sex]]uálnych dôvodov.
Okrem estetických dôvodov - za účelom nosenia rôznych (najčastejšie kovových) [[šperk|šperkov]] vo vzniknutom otvore - sa praktikuje tiež z [[náboženstvo|náboženských]], [[kultúra|kultúrnych]], alebo [[sex]]uálnych dôvodov.

{{overiteľnosť}}
Piercing vyžaduje starostlivosť, inak môže vážne ohroziť zdravie. Najväčším rizikom sú [[infekcia]] a [[krvácanie]]. K najnebezpečnejším častiam ľudského tela v tomto smere patrí horná pera - v tejto oblasti prebieha [[tvárová tepna]] ([[latinčina|lat]]. ''arteria facialis''), ktorej poškodenie môže vyvolať život ohrozujúce krvácanie. Navyše sa piercing otiera o ďasná a [[zub]]y, kde može vyvolať bolestivé [[afta|afty]] a poškodiť [[sklovina|sklovinu]]. Podobné riziká hrozia aj v prípade piercingu v [[jazyk]]u. Okrem kovu napr. chirurgickej ocele, či [[titán]]u sa používa aj [[bioplast]], čo je veľmi vhodný materiál pre piercing v ústnej dutine. Piercing je v dnešnej dobe ozdoba tela, pre niekoho to môže byť životný postoj piercing, pre iného zase módny tred. Avšak piercing z pohľadu lekárov je nevhodný zásah do ľudského organizmu. Piercing ako symbol moci nie je žiadnou novinkou, piercing je forma ozdobovania tela známa stáročia. Piercingom sa zdobili už v dávnych dobách a piercing používali Inkovia v Peru, či Aztékovia a Mayovia v Mexiku. Niektorí obyvatelia Papuy verili že piercing im pomáha získavať silu a rýchlosť. Tieto tradície piercingu sú známe aj od mnohých afrických kmeňov, kde piercing používali pri skladaní skúšky dospelosti. Piercing niesol rituálny význam. Dnešná podoba piercingu sa začala propagovať koncom 19. storočia v USA. V Európe sa piercing pripisoval homesoxuálom prípadne sadomasochistom.


[[Kategória:Antropológia]]
[[Kategória:Antropológia]]

Verzia z 13:18, 19. júl 2009

Piercing na tvári

Piercing (z angl. prerážanie, prepichnutie) je pojem označujúci prepichnutie časti ľudského tela.

Okrem estetických dôvodov - za účelom nosenia rôznych (najčastejšie kovových) šperkov vo vzniknutom otvore - sa praktikuje tiež z náboženských, kultúrnych, alebo sexuálnych dôvodov.