Národný štát: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 25 bajtov ,  pred 13 rokmi
d
robot Pridal: lmo:Stat Naziun; kozmetické zmeny
d (robot Zmenil: ko:민족 국가)
d (robot Pridal: lmo:Stat Naziun; kozmetické zmeny)
[[ObrázokSúbor:Österreich-Ungarns Ende.png|náhľad|300 px|Rozdelenie [[Rakúsko-Uhorsko]] na národné štáty po [[prvá svetová vojna|1. svetovej vojne]]]]
 
'''Národný štát''' je štát (do veľkej miery) jedného [[národ]]a, prípadne aj dvoch tesne spojených národov. Politické hranice takého štátu sa prevažne zhodujú s etnickými hranicami a jeho právny systém je značne ovplyvnený zvykmi daného národa.
Národné štáty sú hlavne štáty, ktoré vznikli v Európe v novoveku a v moderných dejinách. Takmer všetky dnešné európske štáty vznikli ako národné štáty. V súčasnosti v dôsledku internacionalizácie prevláda tendencia nahradiť národné štáty štátmi budovanými na občianskom princípe.
 
== Príklady vzniku národných štátov ==
=== Západná Európa ===
Vývoj v západnej Európe prebiehal rôzne. Francúzsky národ je do značnej miery produktom dlhodobej existencie svojho štátu (čiastočné pofrancúzštenie bretóncov a podobne). Pre Švajčiarsko (ak tu vôbec o národe možno hovoriť) to platí obdobne, ale z toho dôvodu, že ide o dlhodobý multietnický štát (politický národ). Nemecký a taliansky národ je zas pôvodne etnický (jazykový), až neskôr vznikol národný štát. O (jednom) španielskom národe zas možno (aj v dôsledku dlhej moslimskej okupácie polostrova) hovoriť najskôr od 18. storočia, v ústave sa španielsky národ spomína až v roku 1812.
 
=== Národné štáty na troskách Osmanskej ríše ===
 
Na Balkáne a nepriamo aj v rakúskej monarchii národné štáty v dôsledku tureckej okupácie od 16. storočia ani vzniknúť nemohli. Až na troskách Osmanskej ríše vzniklo 6 štátov: V období rokov 1804 až 1830 Srbsko a Grécko, v rokoch 1856 až 1861 Rumunsko, v rokoch 1876 až 1878 Bulharsko a v roku 1913 Albánsko. (Šiestym štátom bola Čierna Hora, ktorá si zachovala určitú samostatnosť po celý čas osmanskej nadvlády). Vznik štátov bol sprevádzaný vojnami s Tureckom a aj medzi sebou navzájom, preto hranice nikdy nenadobudli definitívnu podobu a odvtedy sa o Balkáne zvykne hovoriť ako o sude s pušným prachom.
 
=== Národné štáty na troskách Rakúsko-Uhorska ===
 
V záverečnej fáze 1. svetovej vojny spojenci až do jari 1918 váhali, či uprednostniť zachovanie [[Rakúsko-Uhorsko|Rakúsko-Uhorska]] alebo vytvorenie samostatných štátov na jeho mieste. V 14. bodoch prezidenta Wilsona z 8. januára 1918 sa ešte uvažoval len o etnických autonómiách v rámci Monarchie. V prospech vytvorenia národných štátov rozhodlo okrem iného:
[[ko:민족 국가]]
[[ku:Netewe-welat]]
[[lmo:Stat Naziun]]
[[lv:Nacionāla valsts]]
[[ms:Negara bangsa]]
118 351

úprav

Navigačné menu