Brainwashing: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 129 bajtov ,  pred 12 rokmi
chýba zhrnutie úprav
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Hranica medzi brainwashingom a ostatnými snahami o ovplyvňovanie ľudskej osobnosti nie je jednoznačná. Existuje však niekoľko rozlišujúcich kritérií:
 
- Zdravé ovplyvňovanie je nastavené tak, aby naučilo jedinca presadiť sa v širokej spoločnosti =teda aj mimo ovplyvňujúcej organizácie. Brainwashing naopak zmenízužuje myseľ jedincajedincia taknatoľko, že je schopný postupu už len v rámci ovplyvňujúcej organizácie.
 
- ZdravéTolerancia ovplyvňovaniea jeintolerancia založenéľudí naje odstupňovanompri tolerovanízdravom aovplyvňovaní intolerovaníodstupňovaná. tých,Brainwashing ktorísa naopak jehoopiera potenciálnymo objektom.čiernobiele Brainwashinga jeradikálne vposudzovanie. postojochV postoji voči ľuďomjednotlivcom, čiernobielyči spoločnosti sa obmedzuje sabuď len na jednoznačné odmeny versus jednoznačné tresty alebo len na radikálnu obhajobu versus radikálnu netoleranciu.
 
- Zdravé ovplyvňovanie dáva človeku"žiakovi" možnosť prijať ľubovoľnú časť z propagovanej ideológie aj v prípade, ak by ju odmietal ako celok. Manipulátorská organizácia naopak vytvára závislosť človeka na jej organizačnom a ideologickom obsahu ako nemeniteľnom celku. Nastavuje svoju náuku tak, aby jej vybrané a oddelené časti samy osebe nedávali žiaden zmysel. Dáva možnosť prijať ju len bezozbytku - s celým inštitucionálnym a doktrinálnym folklórom manipulátorov., alebo neprijať ju vôbec.
 
Metódy brainwashingu sú pomerne pestré. *Pri ovplyvňovaní ľudí sú často používané metódy ako spánková [[deprivácia]], zvukové a filmové úseky púšťané stále dokola (napríklad povinné počúvanie rozhlasu alebo omieľanie stále tých istých hitov), [[drogy]], týranie [[hlad]]om alebo prestimulácia prílišným množstvom jedla (napríklad predvolebný guláš), vystavenie [[smäd]]u a [[emócia|emóciam]], ktoré vyvolávajú [[bezmocnosť]] či potláčajú reálne vnímanie skutočnosti. Škála prejavov brainwashingu môže byť existovať od úplne nenápadného správania sa či perfektného maskovania normality až po veľmi bizarné prejavy.
Anonymný používateľ

Navigačné menu