Brainwashing: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 780 bajtov ,  pred 12 rokmi
chýba zhrnutie úprav
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
'''Brainwashing''' (v preklade z anglického jazyka "vymývanie mozgu") je v [[psychológia|psychológii]] metóda násilnej [[indoktrinácia|indoktrinácie]] sledujúca rozrušenie prijatých systémov hodnôt a názorovej orientácie jedinca za účelom dosiahnutia zmeny týchto hodnôt, až protichodného osobného presvedčenia.
 
Brainwashing je násilné ovplyvňovanie postojov, vôle a spôsobov myslenia psychickým nátlakom, systematickou demagógiou a narúšaním [[kritické myslenie|kritického myslenia]] podľa toho, ako to vyhovuje manipulátorovi. Podmienkou úspešného brainwashingu je, aby bol objekt udržiavaný v permanentnom [[stres]]e, pretože vtedy je potenciálne najlepšie prístupný manipulácii. K vyvolávaniu stresu sa využíva nepriame psychické a zriedkavejšie aj priame fyzické násilie. Najčastejšie dôvody brainwashingu sú finančné, náboženské a politické. Je základnou formou pôsobenia na osobnosť človeka v náboženských [[sekta|sektách]]. V jemnejšej forme sa brainwashing využíva v [[reklama|reklame]] a obyčajne ho obsahuje aj politická či iná [[propaganda]].
 
Hranica medzi brainwashingom a ostatnými snahami o ovplyvňovanie ľudskej osobnosti nie je jednoznačná. Existuje však niekoľko rozlišujúcich kritérií:
- Zdravé ovplyvňovanie je nastavené tak, aby naučilo jedinca presadiť sa v širokej spoločnosti =teda aj mimo ovplyvňujúcej organizácie. Brainwashing naopak zužuje myseľ jedincia natoľko, že je schopný postupu už len v rámci ovplyvňujúcej organizácie.
 
- Tolerancia a intolerancia ľudí je pri zdravom ovplyvňovaní odstupňovaná. Brainwashing sa naopak opiera o čiernobiele a radikálne posudzovanie. V postoji voči jednotlivcom, či spoločnosti sa obmedzuje buď len na jednoznačné odmeny versus jednoznačné tresty alebo len na radikálnu obhajobu versus radikálnu netoleranciu. Napríklad manipulujúca organizácia hlásajúca konkrétnu myšlienku bude niekoho zbožňovať či démonizovať len na základe toho, či daný človek s touto myšlienkou súhlasí alebo nesúhlasí. Pritom bude manipulátor ignorovať alebo potláčať vznik iných uhlov pohľadu, ktoré sa danej veci týkajú rovnako podstatne ako manipulátorom propagovaná myšlienka.
 
- Zdravé ovplyvňovanie dáva "žiakovi" možnosť prijať ľubovoľnú časť z propagovanej [[ideológia|ideológie]] aj v prípade, ak by ju odmietal ako celok. Manipulátorská organizácia naopak vytvára závislosť človeka na jej organizačnom a ideologickom obsahu ako nemeniteľnom celku. Nastavuje svoju náuku tak, aby jej vybrané a oddelené časti samy osebe nedávali žiaden zmysel. DávaVytvára možnosťucelenú prijaťdoktrínu, jukde ponúka len bezozbytkudve radikálne možnosti - prijať ju bezozbytku s celým jej inštitucionálnym a doktrinálnym folklórom manipulátorov, alebo neprijať ju vôbec. Neprijatie bude potom znamenať vylúčenie z organizácie. Najextrémnejšie organizácie sa často budú snažiť prerezať všetky vzťahy a kontakty medzi "odpadlíkom" a jej zostávajúcimi členmi.
 
Metódy brainwashingu sú pomerne pestré. *Pri ovplyvňovaní ľudí sú často používané metódy ako spánková [[deprivácia]], zvukové a filmové úseky púšťané stále dokola (napríklad povinné počúvanie rozhlasu alebo omieľanie stále tých istých hitov), [[drogy]], týranie [[hlad]]om alebo prestimulácia prílišným množstvom jedla (napríklad predvolebný guláš), vystavenie [[smäd]]u a [[emócia|emóciam]], ktoré vyvolávajú [[bezmocnosť]] či potláčajú reálne vnímanie skutočnosti. Škála prejavov brainwashingu môže byť existovať od úplne nenápadného správania sa či perfektného maskovanianapodobňovania normalitynormálneho správania sa až po veľmi bizarné a čudné prejavy.
 
Techniky brainwashingu sú v niektorých krajinách, či inštitúciách používané aj s oficiálnym súhlasom autorít. Používajú sa napríklad pri policajnom a súdnom vyšetrovaní, psychiatrickej liečbe, výchovnom pôsobení hlavne na deti alebo na odsúdených. Náchylné k používaniu brainwashingu bývajú médiá, vzdelávacie organizácie, náboženské organizáciezoskupenia a(v nich najmä náboženské sekty), politické strany, hnutia a armáda. Brainwashing sa niekedy neobmedzuje len na jednotlivé spolky, či aktivity jedincov, ale prerastá do celej spoločnosti a stáva sa všeobecnou súčasťou jej kultúry a myslenia.
 
 
596

úprav

Navigačné menu