Prsteň Nibelungov: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 23 bajtov ,  pred 11 rokmi
d
d (lit)
 
==Vznik==
V lete [[1848]] napísal Wagner spis ''Nibelungovský mýtus ako náčrt drámy'', kombinujúci predlohy do jednotného príbehu, vo výsledku veľmi podobnému deju budúceho Prsteňa Nibelungov, avšak s niekoľkými podstatnými odlišnosťami. O viac než rok začal písať [[libreto]] s názvom ''Siegfriedova smrť'' (Siegfrieds Tod). Pravdepodobne bol povzbudený sériou článkov v ''[[Neue Zeitschrift für Musik]]'', vyzývajúcich nemeckých autorov k napísaniu „národnej opery“ podľa ''Piesne o Nibelungoch'', ktorá bola nemeckými romantikmi vyzdvihovaná ako „nemecký národný epos“. Wagnerovo libreto ''Siegfriedova smrť'' sa zabývalozaoberalo práve Siegfriedom, hlavnou postavou eposu[[epos]]u.
 
V roku [[1850]] dokončil [[Richard Wagner|Wagner]] hudobný náčrt (neskôr zanechaný) ''Siegfriedovej smrti''. V tom čase cítil, že potrebuje akúsi predoperu, ktorú nazval ''Mladý Siegfried'' (Der junge Siegfried, neskoršia opera [[Siegfried]]), aby tak vysvetlil udalosti opery ''Siegfriedova smrť''. Náčrt libreta opery ''Mladý Siegfried'' dokončil v máji roku [[1851]]. V októbri sa však náhle rozhodol, že vytvorí cyklus štyroch oper, hraných popočas štyrištyroch večeryvečerov - ''Zlato Rýna'', ''Valkýra'', ''Mladý Siegfried'', ''Siegfriedova smrť''. Text všetkých štyroch opier bol dokončený v decembri [[1852]] a vo februári [[1853]] bol súkromne vydaný.
 
V novembri [[1853]] začal skladateľ zostavovať náčrt hudby pre ''Zlato Rýna''. Na rozdiel od libret, ktoré boli napísané vlastne odzadu, od poslednej opery, hudbu začal [[Richard Wagner|Wagner]] komponovať poporiadku. V komponovaní pokračoval až do roku [[1857]], kedy dokončil druhé dejstvo opery [[Siegfried]]. Wagner potom prerušil prácu na dlhých dvanásť rokov, počas ktorých napísal opery [[Tristan a Izolda (opera)|Tristan a Izolda]] a [[Majstri speváci norimberskí]]. V roku [[1869]], kedy Wagner žil v [[Tribschen]] pri [[Lucernské jazero|Lucernskom jazere]], podporovaný [[Bavorsko|bavorským]] kráľom [[Ľudovít II. (Bavorsko)|Ľudovítom II.]], sa rozhodol pre návrat k [[Siegfried]]ovi a zakrátko dokončil celý cyklus. Rozhodol se pre zmenu názvu a poslednú operu premenoval na ''Súmrak bohov'' a ''Mladého Siegfrieda'' na ''Siegfrieda''. Zmeny nastali aj v librete; v konečnej verzii diela sú bohovia na konci zničení a nie vykúpeni, ako pôvodne text optimisticky predpokladal. Wagner sa tiež rozhodol previesť na javisku aj deje opier ''Zlato Rýna'' a ''Valkýra'', ktorých dej mal byť pôvodne iba prerozprávaný na pozadí ďalších dvoch opier.
 
==Charakter hudby==
620

úprav

Navigačné menu