Priadka morušová: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 1 841 bajtov ,  pred 12 rokmi
chýba zhrnutie úprav
d (robot Pridal: en:Bombyx mori)
'''Priadka morušová''' (lat. ''Bombyx mori'') je stredne veľký žltavobiely [[motýľ]] z čeľade [[Bombycidae]] s rozpätím krídel až do 45 mm, ktorý je známy ako producent [[hodváb]]u. Z hľadiska svojej reprodukcie je celkom závislý od človeka, lebo vo voľnej prírode sa už nevyskytuje. Potravou [[húsenica|húseníc]] je výhradne lístie z moruší. Druh sa pestuje hlavne na severe [[Čína|Číny]] a v [[Irán]]e. Jeho najbližším voľne žijúcim príbuzným druhom je ''Bombyx mandarina'', s ktorým môže vytvárať hybridné formy (Goldsmith et al., 2004) a ktorý sa vyskytuje od severnej [[India|Indie]] cez severnú Čínu a [[Korea|Koreu]] až po [[Japonsko]].
'''Priadka morušová''' (lat. ''Bombyx mori'') je stredne veľký žltavobiely [[motýľ]] s rozpätím krídel až do 45 mm. Samička po spárení nakladie 500-600 vajíčok, z ktorých sa v máji nasledujúceho roku vyliahnu drobné húseničky, ktoré sú dlhé asi 3 mm. Tieto sa počas svojho života cca štyrikrát zvliekajú. Po poslednom zvlečení, keď dosiahnú dĺžku až 90 mm, sa menia na [[Kukla|kuklu]]. Táto je umiestnená v zámotku ([[kokón]]e). Na jeho vytvorenie používa húsenica dve snovacie žľazy, ktorými vylučuje hustú šťavu vo forme dvoch vláken, ktoré sa pri vyústení spájajú v jedno vlákno, ktoré na vzduchu rýchlo stuhne. Vlákno v zámotku meria 1500-2000 m a jeho hrúbka je okolo 0,037 mm. Hodvábna niť je spoločne s pavučinou najpevnejšou tkaninou a v textilnom priemysle je jedinečnou prírodnou surovinou. Hotové zámotky boli u nás v minulosti vykupované na ďalšie spracovanie v pradiarňach hodvábu. Už v druhej polovici tridsiatych rokov chov priadky morušovej postupne na [[Slovensko|Slovensku]] upadal a po druhej svetovej vojne v krátkom čase prakticky úplne zanikol.
 
== Vývoj ==
'''Priadka morušová''' (lat. ''Bombyx mori'') je stredne veľký žltavobiely [[motýľ]] s rozpätím krídel až do 45 mm. Samička po spárení nakladie 500-600 vajíčok, z ktorých sa v máji nasledujúceho roku vyliahnu drobné húseničky, ktoré sú dlhé asi 3 mm. [[Húsenica]] v umelých kontinuálnych chovoch sa liahne z vajíčka asi po desetich dňoch a je veľmi "žravá". Keď sa hlava húsenice sfarbí do hneda, znamená to, že se bude zvliekať. Tieto sa počas svojho života cca štyrikrát zvliekajú. Po poslednom zvlečení, keď dosiahnú dĺžku až 90 mm, sa menia na [[Kukla|kuklu]]. Táto je umiestnená v zámotku ([[kokón]]e), ktorý jej zarušuje ochranu. Na jeho vytvorenie používa húsenica dve snovacie žľazy, ktorými vylučuje hustú šťavu vo forme dvoch vláken, ktoré sa pri vyústení spájajú v jedno vlákno, ktoré na vzduchu rýchlo stuhne. Vlákno v zámotku meria 1500-2000 m a jeho hrúbka je okolo 0,037 mm. Hodvábna niť je spoločne s [[pavučina|pavučinou]] najpevnejšou tkaninou a v textilnom priemysle je jedinečnou prírodnou surovinou. Hotové zámotky boli u nás v minulosti vykupované na ďalšie spracovanie v pradiarňach hodvábu. Už v druhej polovici tridsiatych rokov chov priadky morušovej postupne na [[Slovensko|Slovensku]] upadal a po druhej svetovej vojne v krátkom čase prakticky úplne zanikol. Mnoho ďalších [[Lepidoptera|nočných motýľov]] vytvára zámotky, ale len niektoré väčšie druhy z čeľadí [[Bombycidae]] a [[Saturniidae]] sú využívané na výrobu látok.
 
Kokón ([[zámotok]]) je vytvorený jediným neprerušeným hodvábnym vláknom, které je dlhe od 300 do 900 metrov. Vlákna sú veľmi jemné a lesklé. K výrobe 1 [[kilogram]]u hodvábu je treba asi 2–3 tisíc kusov kokónov. Pokiaľ dostaneme po rozpletení z jedného kokónu necelý kilometer vlákna, potom cca 9-10 kokónov by stačilo na dosiahnutie vrcholu [[Mount Everest]]u. Na svete je každoročne produkovaných asi 35 tisíc ton surového hodvábu, na produkciu ktorého spotrebujú húsenice asi 500 tisíc ton listov moruše. Podle údajov v knihe od to E. L. Palmera (Fieldbook of Natural History, 1949), jeden kilogram hodvábu predstavuje asi 3200 kilometrov vlákna. Ročná celosvetová produkcia hodvábu predstavuje 112 miliard kilometrov, čo je 300 násobná vzdialenosť medzi zemeguľou a slnkom.
 
 
== Zdroje informácií o druhu ==
607

úprav

Navigačné menu