DNA polymeráza: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 554 bajtov ,  pred 11 rokmi
wikilinky, štylistika, upresnenie, pravopis, kategórie
(wikilinky, štylistika, upresnenie, pravopis, kategórie)
[[Obrázok:DNA_polymerase.png|náhľad|3D štruktúra DNA väzby [[helix-hairpin-helix]] motívy v ľudskej DNA polymeráze beta.]]
 
'''DNA polymerázy''' sú [[enzým]]y participujúce na syntéze [[DNA]], ktoré sa podieľajú na jej samotnej [[replikácia DNA|replikácii]]. Poznáme DNAniekoľko polymerázudruhov I[[prokarya|prokaryotických]] aj [[eukarya|eukaryotických]] DNA polymeráz, IIpričom všetky dokážu pripájať [[deoxyribonukleozid-5´-monofosfát|deoxyribonukleozid-5´-monofosfáty]] (dNMP) k 3´-OH koncu asystetizovaného IIIreťazca. DNA ligázy katalyzujú spojenie fosfodiesterových väzieb.
 
Všetky DNA-polymerázy predlžujú reťazec novosyntetizovanej molekuly DNA v smere 5´-3´, preto hovoríme, že majú 5´, 3´-polymerázovú aktivitu. Niektoré sú schopné [[nukleotid]]y z reťazca aj odstraňovať, čiže majú tzv. exonukleázovú aktivitu.
 
== DNA polymeráza I ==
Katalyzuje postupné pripojovanie deoxyribonukleotidov k volnejvoľnej 3-OH skupine 3-konca úseku novovznikajúcej DNA, ktorý sa predlžuje. Deoxyribonukleotidy pripája na začiatok [[primer]]u, nasyntetizovaného úseku [[RNA]] ktorý sa ako prvý pripevní na kodogénne vlákno — vlákno ktoré sa syntetizuje, teda templát (matricu).
Deoxyribonukleotidy pripojuje na začiatok priméru, nasyntetizovaného úseku RNA ktorý sa ako prvý pripevní na kodogénne vlákno — vlákno ktoré sa syntetizuje, teda templát.
 
Pre funkciu DNA polymerázy I je nevyhnutná prítomnost [[Horčík|Mg]]<sup>2+</sup> iónov[[ión]]ov.
DNA polymeráza I nukleofilne atakuje 3-OH koniec priméru (štartéru) na [[atóm]] [[fosfor]]u dNTP (deoxyribonukleotidu-5-fosfátu). Tvorí sa fosfodiesterová väzba a uvolní sa [[pyrofosfát]] (O-P-P-O), ktorý môže byť ďalej premenený na anorganický [[fosfát]].
 
Najdôležitejšou vlastnosťou DNA polymerázy je, že pripája deoxyribonukleotidy v takom poradí, ktoré priamo určuje templát. DNA polymeráza I pôsobý tiež ako [[exonukleáza]]. Enzým sa podieľa na rozštiepený dvojzávitnice DNA a na hydrolytickom odbúravaný reťazca [[DNA]] od 3-OH konca článok po článku. Ide teda o 3→5 exonukleázu. Táto exonukleázova aktivita významne napomáha k spresneniu replikácie DNA.
DNA polymeráza I pôsobý tiež ako [[exonukleáza]]. Enzým sa podieľa na rozštiepený dvojzávitnice DNA a na hydrolytickom odbúravaný reťazca [[DNA]] od 3-OH konca článok po článku. Ide teda o 3→5 exonukleázu. Táto exonukleázova aktivita významne napomáha k spresneniu replikácie DNA.
 
DNA polymeráza I tiež hydrolyzuje DNA od 5-OH konca reťazca. Tato 5→3 nukleázova aktivita je však celkom odlišna od 3→5 exonukleázovej aktivity. [[Chemická energia#Štiepenie|Štiepenie]] prebieha vnútri reťazca v dvojzávitnicovej oblasti. Táto funkcia je klúčová, pretože odbúrava primérprimer. Okrem toho sa opravujú niektoré poruchy.
 
DNA polymeráza I obsahuje tri aktívne centrá, ktoré su rozdielne. Tento enzým bol rozštiepený [[proteázamy]] na malý fragment, ktorý obsahuje celú čast molekuly odpovednú za 5→3 nukleazovú aktivitu (odbúrava primér), a na ostávajúci fragment veľký alebo [[Klenowov fragment]], ktorý obsahuje ostatné dve funkcie.
 
== DNA polymeráza II, III ==
Tieto enzýmy majú rovnaké dve enzýmové aktivity: polymerázovú 3-5, exonukleázovú, nevykazujú však 5→3 nukleázovú aktivitu. Funkcia [[in vivo]] je známa iba pre DNA polymerázu III, ktorá syntetizuje väčšinu novej [[DNA]], zatiaľ čo DNA polymeráza I odbúrava primery a vyplňujevypĺňa vzniknuté medzery v reťazci DNA.
 
== DNA Ligáza ==
[[Enzým]] katalyzuje spojenie fosfodiesterových väzieb a to ich tvorbou medzi 3-OH skupinou jedného reťazca [[DNA]] a 5-fosfátovou skupinou iného reťazca DNA.
 
[[Kategória:Organická chémia]]
[[Kategória:Enzýmy]]
[[Kategória:Organická chémiaDNA]]
 
[[ar:دنا بوليميريز]]
12 709

úprav

Navigačné menu