Plastická trhavina: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
chýba zhrnutie úprav
(Zopár pravopisných chýb ;))
 
==Plastické trhaviny vojenské==
Prevažnou súčasťou vojenských plastických trhavín sú brizantné výbušniny v jemnom práškovitom stave. Používajú sa predovšetkým výkonné výbušniny typu [[pentrit]], [[hexogén]] a [[oktogén]]. Ako plastifikátor sa používajú organické flegmatizátory, ktoré zaisťujú plasticitu a znižujú citlivosť. Ako plastifikátor sa môže v najjednoduchších prípadoch použiť vazelína alebo rôzne viskózne oleje äprvé '''Hexoplasty'''). Takéto jednoduché zmesyzmesi sú však pri nižšej teplote pod 10°C málo plastické a pri vyššej teplote nad 40°C sa zasa roztekajú a neudržia si tvar.
 
Lepšie vlastnosti majú kaučuk, polybutadienovépolybutadiénové polyméry, rôzne organické polymérne plastifikátory a tiež zmesyzmesi olejov a voskov. Na podobnej báze je založený napríklad svetoznámy český Semtex a americká C-4. Uvádzané plastifikátory majú síce dobré plastifikačné vlastnosti pri nízkej i pri zvýšenej teplote, ale nezúčastňujú sa priamo výbušnej premeny a teda znižujú relatívnu účinnosť trhaviny. Za týmto účelom boli vyvinuté výbušné plastifikátory.
Najprv sa jednalo o gél zo zmesi kvapalného nitrotoluénu alebo dinitrotoluenudinitrotoluénu s nitrocelulózou
(kompozícia C-3). Neskôr sa začali používať výbušné nitroestery želatínovanýchželatinizované nitrocelulózou. Ako nitroester sa používa najviac trimethylolpropantrinitráttrimetylolpropántrinitrát (nitropentaglycerín), menej dinotrotoluéndinitrotoluén a kvapalné trinitrotoluény, triethylenglykoltrinitráttrietylénglykoltrinitrát. Brizantnou zlúčeninou je obvykle [[hexogén]], [[oktogén]] alebo ich zmes, menej často pentrit alebo iné moderné brizantné trhaviny. Takéto trhaviny sa často označujú ako PBX (Plastic Bonded eXplosive) a PBXN (Plastisol Bonded eXplosive Nitrocellulose) a číslom označujúcim buď poradie testu alebo obsah hexogénu a oktogénu.
Niektoré PBX a PBXN výbušniny sú najúčinnejšie plastické trhaviny a sú používané pre zostavenie kumulatívnych náloží a ako náplň hlavíc riadených striel.
Anonymný používateľ

Navigačné menu