Přeskočit na obsah

Eusébius (pápež): Rozdiel medzi revíziami

Pridaných 54 bajtov ,  pred 13 rokmi
štylistika, wikilinky
d (robot Pridal: lt:Šventasis Euzebijus)
(štylistika, wikilinky)
obrázok = [[Obrázok:Eusebius.jpg|150px]] |
rodné_meno = |
dátum_začiatku = [[18. apríl]] ? |
dátum_konca = [[21. október 310]]? |
predchodca = [[Marcel I.]] |
}}
 
Svätý '''Euzébius''' alebo '''Eusébius''' (lat. Eusebius; † [[21. október]] [[310]] ?) bol 31. [[pápež]]om katolíckej cirkvy.
Svätý '''Euzébius''' alebo '''Eusébius''' (lat. Eusebius; † [[21. októbra]] [[310]] ?) bol 31. [[pápež]]om katolickej cirkvy. Bol pôvodom Grék a lekár. Rozbroje a nepokoje v rímskej obci kvôli otázke, ktorí kresťania, čo odpadli od viery za perzekúciu cisára [Diokleciána] (284-305), by sa mali znovu prijať do obce veriacich, pokračovali aj za krátkej vlády Eusébiovej. Z oslavných veršov, ktoré zložil [Damasus I]. na jeho počasť, je jasné, že dovolil vrátiť sa odpadlíkom po vhodnom pokání, zatiaľ čo [Heraklius], vodca opozičnej frakcie, ktorý bol akýmsi protipápežom, bol proti ich opätovnému prijatiu. Napriek Eusébiovmu úsiliu udržať mier, zásahom vlády nastal v obci rozkol a cisár [Maxencius] (306-312) poslal pápeža i Heraklia do vyhnanstva na Sicíliu. Tam čoskoro aj zomrel. Jeho telo bolo vzápätí prenesené späť do Ríma a pochované na Kalixtovom cintoríne. Sviatok má 17. augusta.
 
SvätýPôvodom '''Euzébius''' alebo '''Eusébius''' (lat. Eusebius; †bol [[21. októbraGrék]] [[310]] ?) bol 31.a [[pápežlekár]]om katolickej cirkvy. Bol pôvodom Grék a lekár. Rozbroje a nepokoje v rímskej obci kvôli otázke, ktorí kresťania, čo odpadliodpadlí od viery za perzekúciuperzekúcie cisára [Diokleciána[Dioklecián]]a ([[284]] - [[305]]), by sa mali znovu prijať do obce veriacich, pokračovali aj za krátkej vlády Eusébiovej. Z oslavných veršov, ktoré zložil [Damasus[Damazus I].]] na jeho počasť, je jasné, že dovolil vrátiť sa odpadlíkom po vhodnom pokání, zatiaľ čo [[Heraklius]], vodca opozičnej frakcie, ktorý bol akýmsi protipápežom, bol proti ich opätovnému prijatiu. Napriek Eusébiovmu úsiliu udržať mier, zásahom vlády nastal v obci rozkol a cisár [[Maxencius]] ([[306]] - [[312]]) poslal pápeža i Heraklia do vyhnanstva na [[Sicília|Sicíliu.]], Tamkde čoskoro aj zomrel. Jeho telo bolo vzápätí prenesené späť do Ríma[[Rím]]a a pochované na Kalixtovom cintoríne. Sviatok má 17. augusta.
 
Sviatok má [[17. augusta]].
 
== Zdroj ==
* KELLY, J.N.D.: ''Pápeži dvoch tisícročí'', ROAL, 1994
 
== Iné projekty ==
{{projekt|commons=Category:Eusebius}}