Hydroxid: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraný 1 bajt ,  pred 12 rokmi
preklepy
d (robot Odobral: nl:Hydroxylgroep)
(preklepy)
Hydroxidy sú zlúčeniny zložené z kovového prvku a z hydroxidovej skupiny. Hydroxidy typických kovov sú [[ión]]ové zlúčeniny, v nich hydroxidová skupina je [[anión]]. Takéto hydroxidy sú zásady, napríklad [[hydroxid sodný]] (NaOH), [[hydroxid draselný]] (KOH). Amoniak je tiež zásada, nie je hydroxid, ale vodný roztok amoniaku existuje vo forme ammonych katiónov a hydroxydových aniónov. Často môže hydroxid reagovať ako [[kyselina]] aj ako [[zásada]] v závislosti od prostredia (amfoterné látky, obojaké hydroxidy)
 
Roztoky hydroxidov sfarbujú [[lakmus]] na modro, [[fenolftaleín]] na červenoružovo. Hydroxidy, podobne ako oxidy kovových prvkov, sú vo [[voda|vode]] väčšinou rozpustné. Rozpustné sú hydroxidy prvkov prvej a druhej hlavnej skupiny periodickej sústavy. Reagujú s [[kyselina]]mi, pričom sa zlúči hydroxidový anión s katiónom vodíka na vodu a zvyšok kyseliny s katiónom utvorí [[soľ (chémia)]].
 
Po reakcii roztok nie je ani kyslý, ani zásaditý, je neutrálny. Dej, pri ktorom reagujú hydroxidové anióny s katiónmi vodíka, voláme [[neutralizácia]].
Anonymný používateľ

Navigačné menu