Oleg (Kyjevská Rus): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Xqbot (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: hy:Օլեգ Մարգարե; kozmetické zmeny
Thijs!bot (diskusia | príspevky)
Riadok 50: Riadok 50:
[[pt:Oleg de Kiev]]
[[pt:Oleg de Kiev]]
[[ru:Олег Вещий]]
[[ru:Олег Вещий]]
[[sr:Олег од Новгорода]]
[[sv:Oleg av Kiev]]
[[sv:Oleg av Kiev]]
[[tr:Oleg (Novgorod Knezi)]]
[[tr:Oleg (Novgorod Knezi)]]

Verzia z 19:29, 16. január 2010

Oleg, nazývaný tiež Múdry (* 879 - † 912), bol knieža Rusi, Rurikov príbuzný a jeho následník.

Život

Ujal sa vlády nad Rusou po Rurikovej smrti v roku 879, ako regent, za jeho syna Igora Rurikoviča. Oleg však rýchlo upevnil svoju vládu a neodovzdal ju Igorovi až do smrti. Zo svojho vtedajšieho sídla, Veľkého Novgorodu, vybral sa na podrobenie významného obchodného strediska Krivičov, Smolenska v r. 882. Ako hovorí Povesť dávnych liet, v tom istom roku Oleg vyrazil na Kyjev, v ktorom vládli vtedy Rurikovi bývalí druhovia, Askold a Dir. Oleg si Kyjev podmanil, a Askolda a Dira pravdepodobne vlákal do pasce a prikázal úkladne zabiť.

Oleg preniesol svoje sídlo do Kyjeva, lebo toto mesto ponúkalo priaznivejšie podmienky na uskutočňovanie diaľkového obchodu a Novgorod urobil závislým na Kyjeve. Okamžik spojenia dvoch najvýznamnejších východoslovanských stredísk pod jedinú vládu býva tradične označovaný ako založenie najstaršieho ruského štátu, Kyjevskej Rusi.

Zdroje informácií, čo sa týka Olega sú skúpe a nie vždy spoľahlivé, ale je známe, že sa pričinil o zjednotenie východných Slovanov, podriadiac si okrem iného kmene Severanov, Radimičov, Uličov a Tivercov, čo bolo príčinou vojny s kočovnými Chazarmi. Oleg vyšiel z vojny víťazne a zničil chazarské prístavy pri Kaspickom mori.

Oleg nadviazal tiež obchodné a politické kontakty z Byzanciou. Pravdepodobne v roku 907 vyrazil na výpravu do Konštantínopola, čo skončilo podpísaním mieru, ktorý bol zároveň prvou obchodnou zmluvou v ruských dejinách, s byzantským cisárom Levom VI.

Oleg zomrel v roku 912. Podľa legendy zomrel na uštipnutie hadom, ktorý vyliezol z lebky mŕtveho koňa.

Pozri aj

Šablóna:Infobox Vládca(2)