Preskočiť na obsah

Turbínová hala továrne AEG: Rozdiel medzi revíziami

d
d (robot Pridal: no:AEG-Turbinenfabrik)
Stavba je zastrešená jediným oblúkom, tvoreným priehľadnou oblúkovou [[klenba|klenbou]] s mnohouholníkovým profilom. Konštrukcia zo [[železo|železa]] a [[sklo|skla]] je na rohoch ukončená masívnymi naklonenými stenami, ktorých povrchy pripomínajúce rustikované kamenné murivo akoby popierali ich schopnosť niesť zaťaženie.
 
[[Exteriér]] vypovedá o významnej úlohe spoločnosti [[A.E.G.]] v [[Nemecko|Nemecku]]. [[Architekt]] použil výrazové prostriedky a monumentalitu [[staroveké Grécko|starovekého Grécka]]. Budova, označovaná ako ''„moderný [[Partenón]]“'', odkazuje na klasické chrámy. Štítové priečelie je lemované dvoma nahor sa zužujúcimi [[pylón]]mi, s [[tympanón]]om polygonálneho tvaru, ktorý je umiestnený nad veľkou presklenouzasklenou plochou a je doňho vytesaný symbol podniku.
 
Nosný systém trojkĺbových oblúkov s tiahlami má výšku 25,60 m. Bočné steny sú rozčlenené pravidelným rytmom smerom dole sa zužujúcich železných výstuh.Sú tvorené kontinuálnou sklenenou plochou,ktorá je rozdelená do oddielov a ktorá spočíva na [[železobetón]]ovom základe. [[Pilier]]e sú podoprené prišrubovanými oceľovými spojmi. Chrámový vzhľad tejto haly je však len chytro realizovanou ilúziou. Mohutne pôsobiace prvky fasády pozostávajú z ľahkého betónového obalu, ktorý je zachytený na oceľovej mrežovine. Sú zakončením priestoru,ale nemajú nosnú funkciu. Úzke železné pásy v špárach rohových pylónov a jemné kovové rámovanie tympanónu prezrádzajú umelecký zámer použitých prostriedkov. [[Interiér]] ,presvetlený veľkými oknami,je rýdzo funkčný.
33 883

úprav