Rýchla divízia: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 192 bajtov ,  pred 11 rokmi
d
ref.
d (Odkaz na súbor Burial_ceremony_at_the_mass_Slovak_grave_in_Załuż._1941._Sanok_district.jpg bol odstránený, pretože ho Masur na Commons zmazal.)
d (ref.)
* ''Automobilné dielne'' a ''Zásobovacie služby''
 
== Dejiny jednotky ==
Rýchla skupina postupovala pod Pilfouskovym vedení najprv smerom na poľský [[Sanok]], no neskôr bola presmerovaná na [[Ľvov]] a [[Vinnica|Vinnicu]]. Asi [[8. júl]]a 1941 tieto jednotky pri svojom postupe prenikli mimo územia, ktoré spadalo pod pôsobnosť slovenského velenia, a tak boli podriadené nemeckej [[17. armáde]], v rámci ktorej vojsk už operovali do samého začiatku vpádu do ZSSR. Do prvých bojov sa jednotka dostala pri [[Zaluž]]. Prvé intenzívnejšie boje s Červenou armádou prebehli [[bitka pri Lipovci|pri osade Lipovec]]. Neskôr sa podieľala na nemeckom postupe južnou Ukrajinou. Vyše pol roka potom držala obranné postavenia pri [[Azovské more|Azovskom mori]], [[Taganrog]]u a rieke [[Mius]]. V júni [[1942]] jednotka, vďaka svojej motorizácii veľmi rýchlo postupovala a [[22. jún]]a dosiahla [[Rostov-na-Donu |Rostov na Done]]. Bola prvou jednotkou vojsk Osi, ktorá si vybudovala predmostie na východnom brehu [[Don]]u. Odtiaľ postupovala do novembra [[1942]] na [[Kaukaz]]. V dôsledku sovietskeho protiútoku však bola postupne sťahovaná a skončila na [[Krym]]e. V tej dobe však bola morálka slovenských vojakov celkom iná ako na začiatku vojny, mnohí už neboli ochotní bojovať proti Sovietskemu zväzu a chápali, že stoja na nesprávnej strane. V noci z 29. na [[30. október|30. októbra]] [[1943]] sa jednotka dostala nečakane do bojov pri [[Melitopoľ|Melitople]]. Ka [[Červená armáda|Červenej armáde]] prebehlozajala okolo 2300 slovenských vojakov a 45 dôstojníkov<ref>Cséfalvay, F., 2007: [http://www.vhu.sk/data/att/483_subor.pdf Nemecký dokument o zlyhaní slovenskej 1. pešej divízie v októbri 1943 (I. časť).] Vojenská história, 1, s. 128-144</ref>. Rýchlu divíziu už viac nemecké velenie nenasadzovalo na fronte a marci [[1945]] ju zajali Sovietske jednotky na maďarskom území.
 
== Referencie a ďalšia literatúra ==
{{Referencie}}
 
===Literatúra ===
 
== Dejiny jednotky ==
Rýchla skupina postupovala pod Pilfouskovym vedení najprv smerom na poľský [[Sanok]], no neskôr bola presmerovaná na [[Ľvov]] a [[Vinnica|Vinnicu]]. Asi [[8. júl]]a 1941 tieto jednotky pri svojom postupe prenikli mimo územia, ktoré spadalo pod pôsobnosť slovenského velenia, a tak boli podriadené nemeckej [[17. armáde]], v rámci ktorej vojsk už operovali do samého začiatku vpádu do ZSSR. Do prvých bojov sa jednotka dostala pri [[Zaluž]]. Prvé intenzívnejšie boje s Červenou armádou prebehli [[bitka pri Lipovci|pri osade Lipovec]]. Neskôr sa podieľala na nemeckom postupe južnou Ukrajinou. Vyše pol roka potom držala obranné postavenia pri [[Azovské more|Azovskom mori]], [[Taganrog]]u a rieke [[Mius]]. V júni [[1942]] jednotka, vďaka svojej motorizácii veľmi rýchlo postupovala a [[22. jún]]a dosiahla [[Rostov-na-Donu |Rostov na Done]]. Bola prvou jednotkou vojsk Osi, ktorá si vybudovala predmostie na východnom brehu [[Don]]u. Odtiaľ postupovala do novembra [[1942]] na [[Kaukaz]]. V dôsledku sovietskeho protiútoku však bola postupne sťahovaná a skončila na [[Krym]]e. V tej dobe však bola morálka slovenských vojakov celkom iná ako na začiatku vojny, mnohí už neboli ochotní bojovať proti Sovietskemu zväzu a chápali, že stoja na nesprávnej strane. V noci z 29. na [[30. október|30. októbra]] [[1943]] sa jednotka dostala nečakane do bojov pri [[Melitopoľ|Melitople]]. K [[Červená armáda|Červenej armáde]] prebehlo 2300 slovenských vojakov a 45 dôstojníkov. Rýchlu divíziu už viac nemecké velenie nenasadzovalo na fronte a marci [[1945]] ju zajali Sovietske jednotky na maďarskom území.
 
== Referencie a ďalšia literatúra ==
*Charles Kliment: Slovenská armáda 1939-1945. Pilzno, 1996.
*Archív Múzea SNP Banská Bystrica, Fond XII, prír. č. S 88/87,
43 271

úprav

Navigačné menu