Samuel (prorok): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobrané 2 bajty ,  pred 11 rokmi
preklepy
(preklep)
(preklepy)
'''Samuel''' bol významný hebrejský prorok. Jeho meno v preklade do slovenčiny znamená "'''Božie meno'''".
 
Bol zrejme pisateľom týchto biblických kníh /častí Biblie: Sudcovia, Rút a časti 1.knihy Samuelovej. Jeho [[otec]] sa volal '''Elkána''' (1.Sam.1:1,21). Elkána bol Lévita nekňažskéhonekňazského rodu Kehátovcov (1.Par.6:33-38). Samuel mal ešte troch bratov a dve sestry (1.Sam.2:21). Jeho [[matka]] '''Anna''' nemohla mať najskôr deti, a preto prosila Boha, aby ju v tomto smere požehnal s tým, že ona ho daruje jemu naspäť, tým že ho zasvätí Bohu. A tak sa do roka Anne skutočne narodil syn, ktorého z vďačnosti zasvätila Bohu ako Nazarejca, po odstavení ho dala do svätostánku, kde bol v starostlivosti [[veľkňaza]] '''Eli'''ho. Jeho matka ho každý rok naštevovalanavštevovala a nosila mu nový plášť.
 
== Prorok ==
Samuel sa stáva prorokom ešte ako chlapec, keď mal oznámiť Élimu Božie posolstvo. Toto proroctvo sa naplnilo (1.Sam. 3:2-21), a tak sa začala Samuelova práca ako proroka a celý Izrael si potom uvedomil, že Samuel je opravdunaozaj Božím prorokom. Okrem toho sa stal i sudcom.
Samuel stále vyzýval Izraelitov, aby zavrhli modlárske uctievanie a slúžili iba pravému Bohu. Izraeliti ho poslúchli a prosili, aby požiadal Boha o pomoc proti Filištíncom, ktorí ich stále napádali (1.Sam 7:2-9). Samuel to urobil. Boh sa opravdunaozaj postavil na stranu Izraelitov, uviedol Filištíncov do zmätku, a tak mohli Izraeliti zvíťaziť.
 
== Poverený pomazávať kráľov ==
56 967

úprav

Navigačné menu