Výhybňa: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Chiak (diskusia | príspevky)
preklad z cs.wiki
 
Chiak (diskusia | príspevky)
d wikilinky
Riadok 7: Riadok 7:


== Električkové trate ==
== Električkové trate ==
V [[električková doprava|električkovej doprave]] sa ako výhybňa označuje aj dvojkoľajná [[zastávka]] na jednokoľajnej trati. Výhybňa je buď ostrovná (električky jazdia po ľavej koľaji a oba smery majú spoločné ostrovné nástupište), alebo s bočnými nástupišťami (električky jazdia po pravej koľaji).
V [[električková doprava|električkovej doprave]] sa ako výhybňa označuje aj dvojkoľajná [[zastávka (doprava)|zastávka]] na jednokoľajnej trati. Výhybňa je buď ostrovná (električky jazdia po ľavej koľaji a oba smery majú spoločné ostrovné nástupište), alebo s bočnými nástupišťami (električky jazdia po pravej koľaji).


== Pozemné lanovky ==
== Pozemné lanovky ==

Verzia z 16:55, 4. marec 2010

Ostrovná výhybňa Liberec, lékárna na električkovej trati LiberecJablonec nad Nisou

Výhybňa je miesto na koľajovej trati, ktoré umožňuje križovanie alebo predchádzanie vlakov.

Železnica

Na železničnej trati sa ako výhybňa označuje dopravňa iba vtedy, ak nie je zároveň železničnou stanicou. Na dvojkoľajnej trati je vybavená koľajovými spojkami. Jej význam je čisto dopravný.

Električkové trate

V električkovej doprave sa ako výhybňa označuje aj dvojkoľajná zastávka na jednokoľajnej trati. Výhybňa je buď ostrovná (električky jazdia po ľavej koľaji a oba smery majú spoločné ostrovné nástupište), alebo s bočnými nástupišťami (električky jazdia po pravej koľaji).

Pozemné lanovky

Na jednokoľajných pozemných lanovkách sa používa výhybňa s Abtovymi výhybkami. Každý vozeň má svoju koľaj, po ktorej jazdí pri ceste tam aj späť.

Zdroje

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Výhybna na českej Wikipédii.