Mozgová kôra: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
synapsia
d (robot Pridal: lt:Galvos smegenų žievė)
d (synapsia)
'''Mozgová kôra''' (lat. cortex cerebri) je [[sivá hmota]] v periférnej časti [[koncový mozog|koncového mozgu]] (v širšom zmysle aj mozočka, čiže celý [[kortex]] – pozri [[mozočková kôra]]).
 
Je 2–5 mm hrubá. Tvorená je 13-15 miliardami neurónov, z ktorých každý vytvára asi 5 000 [[synapsiaSynapsa (neurológia)|synapsií]] (neurónových spojení). Povrch kôry je poprehýbaný do závitov, tzv. gyrifikácia kôry, čo zväčšuje plochu až na 2 200 cm². Je to najvyššie riadiace centrum organizmu. U človeka má analytickú a syntetickú schopnosť.
 
Mozgová kôra koncového mozgu sa skladá zo 6 vrstiev nervových buniek. V kôre sa nachádzajú väčšie alebo menšie oblasti, nazývané projekčné kôrové centrá, do ktorých vstupujú informácie z receptorov. Tu sa analyzujú, syntetizujú a na základe týchto pochodov sa prijímajú rozhodnutia o forme reakcie. Okrem senzorických kôrových oblastí sú tu aj motorické centrá, ktoré riadia vôľové, vedomé pohyby, formuje sa tu vedomá činnosť. Vedomá činnosť je výsledkom myslenia, ktoré je produktom kôry v mozgu.
218

úprav

Navigačné menu