The Soulmen: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Alserii (diskusia | príspevky)
d wikilinky, fakty v diskografii
Riadok 12: Riadok 12:
}}
}}


'''The Soulmen''' bola slovenská bigbítová formácia fungujúca koncom šesťdesiatych rokov. Založil ju [[Dežo Ursíny]] v roku 1966, keď odmietol s ostatními členmi skupiny [[The Beatmen]] emigrovať a vrátil sa do Československa. Pôvodne mala mať rozšírenú zostavu o [[klávesy]] (v úplných začiatkoch skupiny na nich hrala Darina Kerová). Neskôr sa skupina rozhodla hrať v trio zostave. Z množstva vyskúšaných bubeníkov zostal ako prvý [[Dušan Hájek]]. [[Dušan Hájek]] odišiel zo skupiny z dôvodu štúdií a tak skupina zobrala bubeníka Vladimíra Mallého. Nasledovali koncerty a 1. cena na 1. československom beatovom festivale v Prahe, v roku [[1967]]. Záznam z tohto vystúpenia je dostupný na raritnom sólovom albume Deža Ursíniho, "Pevniny a vrchy 2" z roku [[2000]]. Skupina absolvovala prvé zahraničné turné v Maďarsku. Celé obdobie skupiny podrobne popísal [[Fedor Frešo]] vo svojim denníku, ktorý bol publikovaný v rámci knihy Mariána Jaslovského, Pevniny a vrchy. Tesne pred rozpadom nahrala skupina EP platňu v štúdiu [[Panton]], v Prahe. Skladby The Soulmen boli použité vo filmoch [[Pelíšky]], Muzika alebo v relácii Slovenský bigbít. Posledný koncert skupiny sa odohral spolu s Prúdmi v Nitre, v máji [[1968]]. Po koncerte sa skupina rozpadla.
'''The Soulmen''' bola slovenská [[bigbít]]ová formácia fungujúca koncom šesťdesiatych rokov. Založil ju [[Dežo Ursíny]] v roku 1966, keď odmietol s ostatnými členmi skupiny [[The Beatmen]] emigrovať a vrátil sa do [[Československo|Československa]]. Pôvodne mala mať rozšírenú zostavu o [[klávesy]] (v úplných začiatkoch skupiny na nich hrala [[Darina Kerová]]). Neskôr sa skupina rozhodla hrať v trio zostave. Z množstva vyskúšaných bubeníkov zostal ako prvý [[Dušan Hájek]]. Hájek odišiel zo skupiny z dôvodu štúdií a tak skupina zobrala bubeníka [[Vladimír Mallý|Vladimíra Mallého]]. Nasledovali koncerty a prvá cena na [[1. československý beatový festival|1. československom beatovom festivale]] v [[Praha|Prahe]], v roku [[1967]]. Záznam z tohto vystúpenia je dostupný na raritnom sólovom albume Deža Ursíniho, ,,[[Pevniny a vrchy 2 (hudobný album|Pevniny a vrchy 2]]" z roku [[2000]]. Skupina absolvovala prvé zahraničné turné v [[Maďarsko|Maďarsku]]. Celé obdobie skupiny podrobne popísal [[Fedor Frešo]] vo svojim denníku, ktorý bol publikovaný v rámci knihy [[Marián Jaslovský|Mariána Jaslovského]], [[Pevniny a vrchy (kniha)|Pevniny a vrchy]]. Tesne pred rozpadom nahrala skupina [[EP platňa|EP platňu]] v štúdiu [[Panton]], v Prahe. Skladby The Soulmen boli použité vo filmoch [[Pelíšky]], [[Muzika (film)|Muzika]] alebo v relácii [[Slovenský bigbít (televízna relácia)|Slovenský bigbít]]. Posledný koncert skupiny sa odohral spolu s [[Prúdy|Prúdmi]] v [[Nitra|Nitre]], v máji [[1968]]. Po koncerte sa skupina rozpadla.


== Aktivity členov po rozpade ==
== Aktivity členov po rozpade ==
Po rozpade skupiny [[Dežo Ursíny]] založil [[The New Soulmen]].
Po rozpade skupiny Dežo Ursíny založil [[The New Soulmen]].
[[Fedor Frešo]] sa zoznamuje s Mariánom Vargom, ktorý ho pozve do skupiny [[Prúdy]], kde nahrádza Vargom vyhodeného Vladimíra Kaššaya.
Fedor Frešo sa zoznamuje s [[Marián Varga|Mariánom Vargom]], ktorý ho pozve do skupiny Prúdy, kde Vargom nahrádza vyhodeného [[Vladimír Kaššay|Vladimíra Kaššaya]].
Do Prúdov sa pridal spolu s Frešom aj [[Vladimír Mallý]] (nahradil bubeníka Ľubomíra Dolinského).
Do Prúdov sa pridal spolu s Frešom aj Vladimír Mallý, ktorý nahradil bubeníka [[Ľubomír Dolinský|Ľubomíra Dolinského]].


== Členovia ==
== Členovia ==
Riadok 33: Riadok 33:


== Diskografia ==
== Diskografia ==
* 1968 - EP - "Baby Do Not Cry" / "I Wish I Were" / "Wake Up" / "Sample Of Happines"
* 1968 - EP - "I Wish I Were" / "Baby Do Not Cry" / "Sample Of Happines" / "Wake Up" /
* 1998 - [[Dežo Ursíny]] - Pevniny a vrchy (obsahuje skladby zo single The Soulmen)
* 1998 - [[Dežo Ursíny]] - Pevniny a vrchy (obsahuje skladby zo single The Soulmen)
* 2000 - [[Dežo Ursíny]] - Pevniny a vrchy 2 (obshuje záznam živého vystúpenia The Soulmen)
* 2000 - [[Dežo Ursíny]] - Pevniny a vrchy 2 (obshuje záznam živého vystúpenia The Soulmen)

Verzia z 16:44, 13. marec 2010

The Soulmen
Základné informácie
Pôvod Bratislava, Slovensko
Žáner(-re) bigbít, rock, rock and roll, blues rock, psychedelický rock
Pôsobenie 1966 - 1968
Vydavateľstvá Panton
Webstránka Last.fm
Členovia skupiny
Dežo Ursíny
Fedor Frešo
Vladimír Mallý
Bývalí členovia
Dušan Hájek, Marián Slovák, Darina Kerová, Peter Koreň

The Soulmen bola slovenská bigbítová formácia fungujúca koncom šesťdesiatych rokov. Založil ju Dežo Ursíny v roku 1966, keď odmietol s ostatnými členmi skupiny The Beatmen emigrovať a vrátil sa do Československa. Pôvodne mala mať rozšírenú zostavu o klávesy (v úplných začiatkoch skupiny na nich hrala Darina Kerová). Neskôr sa skupina rozhodla hrať v trio zostave. Z množstva vyskúšaných bubeníkov zostal ako prvý Dušan Hájek. Hájek odišiel zo skupiny z dôvodu štúdií a tak skupina zobrala bubeníka Vladimíra Mallého. Nasledovali koncerty a prvá cena na 1. československom beatovom festivale v Prahe, v roku 1967. Záznam z tohto vystúpenia je dostupný na raritnom sólovom albume Deža Ursíniho, ,,Pevniny a vrchy 2" z roku 2000. Skupina absolvovala prvé zahraničné turné v Maďarsku. Celé obdobie skupiny podrobne popísal Fedor Frešo vo svojim denníku, ktorý bol publikovaný v rámci knihy Mariána Jaslovského, Pevniny a vrchy. Tesne pred rozpadom nahrala skupina EP platňu v štúdiu Panton, v Prahe. Skladby The Soulmen boli použité vo filmoch Pelíšky, Muzika alebo v relácii Slovenský bigbít. Posledný koncert skupiny sa odohral spolu s Prúdmi v Nitre, v máji 1968. Po koncerte sa skupina rozpadla.

Aktivity členov po rozpade

Po rozpade skupiny Dežo Ursíny založil The New Soulmen. Fedor Frešo sa zoznamuje s Mariánom Vargom, ktorý ho pozve do skupiny Prúdy, kde Vargom nahrádza vyhodeného Vladimíra Kaššaya. Do Prúdov sa pridal spolu s Frešom aj Vladimír Mallý, ktorý nahradil bubeníka Ľubomíra Dolinského.

Členovia

Dežo Ursíny - gitara, spev
Fedor Frešo - basgitara
Vladimír Mallý - bicie

Marián Slovák - spev
Darina Kerová - klávesy
Dušan Hájek - bicie
Peter Koreň - klávesy

Vplyvy

The Soulmen boli ovplyvnení bluesrockovým psychedelickým triom Cream.

Diskografia

  • 1968 - EP - "I Wish I Were" / "Baby Do Not Cry" / "Sample Of Happines" / "Wake Up" /
  • 1998 - Dežo Ursíny - Pevniny a vrchy (obsahuje skladby zo single The Soulmen)
  • 2000 - Dežo Ursíny - Pevniny a vrchy 2 (obshuje záznam živého vystúpenia The Soulmen)

Literatúra