Přeskočit na obsah

Princ Bob: Rozdiel medzi revíziami

Odobrané 3 bajty ,  pred 12 rokmi
d
typo
d (typo)
'''Princ Bob''' (po maďarsky ''{{hun|Bob herceg''}}) je [[opereta]], ktorú skomponoval [[Jenő Huszka]].
 
Premiéra sa konala [[20. december|20, decembra]] [[1902]] v [[Népszínház]] v [[Budapešť|Budapešti]]. [[Libreto]] napísali [[Ferenc Martos]] a [[Károly Bakonyi]]. Bola to autorova prvá opereta a zaznamenal s ňou úspech doma aj v zahraničí. Otvoril tak cestu ku sláve pre ďalších maďarských autorov (hlavne pre [[Viktor Jacobi|Viktora Jacobiho]] a [[Emmerich Kálmán|Emmericha Kálmána]]). Opereta bola sfilmovaná v roku 1941 (režisér: László Kalmár).
==Obsah==
{{Spoiler}}
=== I. dejstvo ===
Anglický princ George so svojím sluhom Pompiusom radi utekajú z nudy kráľovského paláca. Inkognito, pod menom Bob, si slobodne si užíva každovečerný ruch Londýna a zaľúbi sa do Annie. Tú však jej otec chce vydať za miestneho holiča, Plumpuddinga.
 
Bob má práve 20 rokov a mal by sa ujať vlády. K tomu mu ešte vybrali za ženu pyšnú princeznú, ktorá si navyše rada užíva s veliteľom svojej gardy. Počas audiencie pre ľudí, sa príde Plumpudding sťažovať na istého študenta Boba, že bráni jeho sobášu s Annie, pričom nevie, že Bob a Princ George sú jedna a tá istá osoba. Georgovi sa podarí ich presvedčiť, že sa na Boba len podobá. Najrv rozhodne tak, že Annie si má vziať toho, koho miluje. Avšak to je podozrivé princeznej (jeho snúbenici), ktorá neverí, že ide len o podobu medzi ním a Bobom. Aby sa George zbavil podozrenia, je nútení zmeniť svoje rozhodnutie a vyhlásiť, že Annie si musí vziať Pummpuddinga.
 
=== II. dejstvo ===
Princ sa vracia na Bowie street, kde býva Annina. Pred všetkými ukazuje svoju lásku v Annie. Ľud sa postaví na jeho stranu a ozbrojený vidlami a metlami skúša zabrániť svadbe Plumpuddinga a Annie. Narazia na sprievod princeznej a kráľovnej matky. Tá Boba v prezlečení nespozná a spor rozsúdi tak, že Bob si može predsa len vziať Annie. Ten jej potom ukáže káľovský kord, ktorý skrýva pod plášťom a až vtedy kráťovná spozná svojho syna. Ľud pred princom kľakne na kolená a princ teraz verejne žiada Annie o ruku. Annie to však odmietne, lebo sa necíti na to, aby si vzala budúceho vládcu.
 
=== III. dejstvo ===
Sklamaný George, teraz už súhlasí s tým, že si vezme princeznú. Pomocou vlasov však dokáže, že princezná má iného, ktorého navyše miluje a jeho si chce vyziať len kvôli kráľovskému titulu. Sluha Pomponius jej taktne osvieži spomienky na ich niekdajšiu vzájomnú lásku a tak kráľovná sama dopomôže Georgovi, aby si mohol vziať tú, ktorú skutočne miluje.
 
33 875

úprav