Relikvia: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 18 bajtov ,  pred 11 rokmi
d
robot Pridal: hr, ro Odobral: ko, uk Zmenil: ja, zh; kozmetické zmeny
d (robot Pridal: bg:Мощи)
d (robot Pridal: hr, ro Odobral: ko, uk Zmenil: ja, zh; kozmetické zmeny)
[[ImageSúbor:Reliquia_de_Santa_Leticia.jpg|thumb|Relikvia sv. Letície]]
 
'''Relikvia''' je predmet, ktorý [[náboženská apologetika]] spája so životom [[Ježiš Kristus|Ježiša Krista]], [[Panna Mária|Panny Márie]], svätých, [[apoštol]]ov a podobne. Relikvii sa zvykne prisudzovať posvätná sila niekedy spôsobujúca [[zázrak]].
Relikvie bývali dvojakého druhu: skutočné ostatky z tela svätca alebo z jeho šiat či vecí, ktoré používal, a relikvie na základe per contactum — dotýkania. Dotykom originálu s kópiou malo dôjsť k prenosu svätej sily relikvie.
 
Známe sú relikvie v podobe rúcha Krista, kvapky jeho krvi, klince, ktorými bol ukrižovaný, hlava [[Ján Krstiteľ|Jána Krstiteľa]], prsty jeho rúk, nádoby s mliekom matky božej a iné. Relikvie sú uložené a vystavované v kostoloch, kláštoroch a chrámoch v [[relikviár]]och. V súčasnosti cirkev zostavuje osobitný zoznam týchto pozostatkov a len relikvie z tohto zoznamu sa môžu oficiálne vystavovať. Kult relikvií kulminoval v [[stredovek]]u, v súvislosti s križiackymi výpravami, kedy sa s relikviami vo veľkom obchodovalo.
 
Vo Francúzsku sa vystavovali časti pupočnej šnúry Ježiša, v Ríme jeho plienky, jasle a sväté seno na ktorom ležal v jasličkách. V kostole sv. Kornélia v [[Compiegne]] bol vystavovaný nožík, ktorým bol obrezaný.
[[fi:Pyhäinjäännös]]
[[fr:Relique]]
[[hr:Relikvija]]
[[hu:Ereklye]]
[[it:Reliquia]]
[[ja:文化財聖遺物]]
[[ko:문화재]]
[[nl:Relikwie]]
[[no:Relikvie]]
[[pl:Relikwie]]
[[pt:Relíquia]]
[[ro:Moaşte]]
[[ru:Реликвия]]
[[sl:Relikvije]]
[[sv:Relik]]
[[th:วัตถุมงคลในคริสต์ศาสนา]]
[[zh:文物圣髑]]
[[uk:Нетлінні мощі]]
[[zh:文物]]
126 232

úprav

Navigačné menu