Davos: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bronto (diskusia | príspevky)
d preklepy
Riadok 9: Riadok 9:
== Stredisko zimných športov ==
== Stredisko zimných športov ==


V roku [[1899]] bola v Davose otvorená prvá ľadová plocha na [[korčuľovanie]], na ktorej sa ešte v tom roku konali štvrté majstrovstvá sveta v [[krasokorčuľovanie|krasokorčuľovaní]] a [[Európa|európske]] súťaže v [[rýchlokorčuľovanie|rýchlokorčuľovaní]]. V roku 1899 tiež sprevádzkovali lanovku na [[Schatzalp]], kde bola vybudovaná aj sánkarska dráha. V roku [[1926]] sa v Davose konali [[Majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji]], v roku [[1935]] [[ajstrovstvá sveta v ľadovom hokeji]]. V meste sa konajú preteky [[Svetový pohár v alpskom lyžovaní|Svetového poháru v alpskom lyžovaní]] a preteky [[Svetový pohár v behu na lyžiach|Svetového poháru v behu na lyžiach]]. Dobré lyžiarske terény sa nachádzejú severne od mesta, pozdĺž 4106 m dlhé lanovky ''Davos-Parsenn-Bahn'' a taktiež na svahoch Schatzalpu, kam vedie ''Davos-Schatzalp-Bahn''.
V roku [[1899]] bola v Davose otvorená prvá ľadová plocha na [[korčuľovanie]], na ktorej sa ešte v tom roku konali štvrté majstrovstvá sveta v [[krasokorčuľovanie|krasokorčuľovaní]] a [[Európa|európske]] súťaže v [[rýchlokorčuľovanie|rýchlokorčuľovaní]]. V roku 1899 tiež sprevádzkovali lanovku na [[Schatzalp]], kde bola vybudovaná aj sánkarska dráha. V roku [[1926]] sa v Davose konali [[Majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji]], v roku [[1935]] [[Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji]]. V meste sa konajú preteky [[Svetový pohár v alpskom lyžovaní|Svetového poháru v alpskom lyžovaní]] a preteky [[Svetový pohár v behu na lyžiach|Svetového poháru v behu na lyžiach]]. Dobré lyžiarske terény sa nachádzajú severne od mesta, pozdĺž 4106 m dlhé lanovky ''Davos-Parsenn-Bahn'' a taktiež na svahoch Schatzalpu, kam vedie ''Davos-Schatzalp-Bahn''.


== Svetové ekonomické fórum ==
== Svetové ekonomické fórum ==

Verzia z 19:31, 26. máj 2010

Letecký pohľad na Davos

Davos je mesto vo Švajčiarsku v kantóne Graubünden. Nachádza sa v doline rieky Landwasser na rozhraní medzi Plessurskými Alpami a Albulou v nadmorskej výške 1560 m. Je významným lyžiarskym a turistickým strediskom s klimatickými kúpeľmi. Má takmer 11 000 obyvateľov a je tak druhé najväčšie mesto v kantóne Graubünden.

Dejiny

Osada na území dnešného Davosu sa spomína už v roku 1160. V rokoch 1280 - 1285 bol postavený kostol svätého Jána Krstiteľa (Kirche St. Johann), ktorý bol v 15. storočí prestavaný. Známym sa mesto stalo až v 19. storočí, keď tu Mannheimsky lekár Alexander Spengler založil liečebňu tuberkulózy. Po roku 1860 nastal v súvislosti s výstavbou prvej lanovky príliv turistov, ktorý vzrástol po roku 1890, keď bola do Davosu zavedená železnica.

Stredisko zimných športov

V roku 1899 bola v Davose otvorená prvá ľadová plocha na korčuľovanie, na ktorej sa ešte v tom roku konali štvrté majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní a európske súťaže v rýchlokorčuľovaní. V roku 1899 tiež sprevádzkovali lanovku na Schatzalp, kde bola vybudovaná aj sánkarska dráha. V roku 1926 sa v Davose konali Majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji, v roku 1935 Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. V meste sa konajú preteky Svetového poháru v alpskom lyžovaní a preteky Svetového poháru v behu na lyžiach. Dobré lyžiarske terény sa nachádzajú severne od mesta, pozdĺž 4106 m dlhé lanovky Davos-Parsenn-Bahn a taktiež na svahoch Schatzalpu, kam vedie Davos-Schatzalp-Bahn.

Svetové ekonomické fórum

V Davose se každoročne v januári koná výročné zasadanie Svetového ekonomického fóra (World Economic Forum, WEF). WEF je súkromná nadácia so sídlom v Ženeve, ktorú založil Klaus Schwab v roku 1971 pod pôvodným názvom European Management Conference. Pri výročnom zasadaní v Davose sa stretávajú zástupcovia priemyselných a obchodných spoločností, politici, ekonómovia a novinári.

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Davos na českej Wikipédii.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Davos