Seriál: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 524 bajtov ,  pred 11 rokmi
d
rozsirenie
d (rozsirenie)
 
==Televízny seriál==
Jedno pokračovanie (vysielaná jednotka) sa volá časť alebo diel (nespisovne "epizóda"). Dlhšie seriály sa niekedy delia aj na série (nespisovne "sezóny"), teda skupiny častí vyrobené v jednom roku. Používajú sa tiež označenia epizóda pre diel a sezóna pre sériu, pričom obidva tieto pojmy sa používajú ako doslovný preklad z anglického jazyka.
 
Dej sa počas seriálu vyvíja, pribúdajú či ubúdajú vedľajšie postavy a v menšej miere aj hlavné postavy. V záujme sledovanosti je finále (posledná časť série) veľmi napínavé a rozuzlenie udalostí sa často nachádza na začiatku novej série. Ďalší typický znak je postupné zdokonalovanie opisu postáv a vzťahov medzi nimi.
 
Televízny seriál má najčastejšie 20-25 minút alebo 40-45 minút, podľa určenia. 20-25 minút dosahujú krátke komediálne seriály, často označované ako sit-com (situačná komédia). Príkladom sú napríklad populárne seriály [[Priatelia]] alebo [[Simpsonovci]]. Dlhšie diely majú seriály s pokračujúcim dielom, ako napríklad [[Hviezdna brána (seriál)|Hviezdna brána]] alebo [[Alias]].
 
==Pozri aj==
1 334

úprav

Navigačné menu