Frédéric Joliot-Curie: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 2 069 bajtov ,  pred 11 rokmi
d
-text, skopírované z http://referaty-seminarky.sk/objavitelia-umelej-radioaktivity---irene-joliotova-curieova-a-frederic-joliot-curie/
(životopis Frédéric Joliot-Curie)
d (-text, skopírované z http://referaty-seminarky.sk/objavitelia-umelej-radioaktivity---irene-joliotova-curieova-a-frederic-joliot-curie/)
 
V roku [[1935]] získal [[Nobelova cena za chémiu|Nobelovu cenu za chémiu]] ''za syntézu nových rádioaktívnych prvkov''.
 
Fréderic Joliot sa narodil 19.marca 1900 v Paríži ako najmladší zo šiestich detí obchodníka.V roku 1923 skončil Vysokú školu priemyslovej fyziky a chémie v Paríži a za vynikajúci prospech bol odmenený medailou Pierra Currieh.Na doporučenie riaditeľa Paula Langevina nastúpil roku 1925 ako mimoriadny asistent Marie Curieovej, riediteľky Ústavu rádia. Zaoberal sa tu elektrochémiu polónia. V Ústave sa zoznámil s Irene Curie-ovou a roku 1926 sa s ňou oženil.Od roku 1930 sa obaja zaoberali śtúdiom žiarenia, ktoré vznikalo pri bombardovaní berýlia časticami alfa.Nasledujúcimi prácami zmerali hmotonosť neutrónu.
Pri ožarovaní hliníku žiarením alfa objavili roku 1934 umelú rádioaktivitu. Tak bol vytvorený prví rádioaktívny prvok umelo prvýkrát bol v laboratórnych podmienkach vytvorený pozitron.
Za objav umelej rádioaktivity boli ocenení švédskou královskou akadémiou v roku 1935 Nobelovou cenou za chémiu.
V roku 1935 sa Frédéric Joliot-Currie stal profesorom na Collége de France. Založil nové laboratórium jadrovej chémie a vybavil ho prvím urýchlovačom častíc v Európe.
Keď koncom roku 1938 Otto Hahn so spolupracovníkmi dosiahli chemickou cestou štiepenie Uránu pri ostrelovaní neutrónmi, Joliot-Curie krátko na to podal fyzikálne vysvetlenie tejto jadernej reakcie.
Joliot-Curie spolu s H.Halbanom a L.Kowarským objavili, že pri štiepení jadra vznikajú dva až tri nové neutróny. Tým sa otvorila cesta k uskutočneniu reťazovej štiepnej reakcie. Joliot-Currie sa so spolupracovníkmi hneď začal zaoberať meraniami potrebnými pre konśtrukciu jadrového reaktora.
Po vojne bol vymenovaný hlavným komisárom francúzskeho Komisariátu pre atómovú energiu.V pevnosti Chatillon pri Paríži bol pod jeho vedením uvedený do prevádzky prvý jadrový reaktor.
V roku 1950 bol odvolaný z funkcie komisára kvôli jeho odmietnutiu podielať sa na vývoji jadrovej bomby.
14.augusta 1958, dva roky po smrti svojej ženy, zomrel v nemocnici Saint Antoine v Paríži.
 
== Externé odkazy ==

Navigačné menu