Národný park Serengeti: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 139 bajtov ,  pred 11 rokmi
Revízia 2994349 používateľa Estherka969 (diskusia) bola vrátená
(zemák)
(Revízia 2994349 používateľa Estherka969 (diskusia) bola vrátená)
Od roku [[1981]] je NP súčasťou [[Svetové dedičstvo UNESCO|Svetového dedičstva UNESCO]]. Ročne park navštívi približne 90 000 turistov.<ref name="Serengeti Park" />
 
== Geografia ==
Park sa rozkladá na celkovej rozlohe 14 763 km2km<sup>2</sup> a obsahuje najmä trávnaté planiny, savany s riedkym porastom stromov ako aj lužné lesy kopírujúce tok riek. Park sa nachádza na severe Tanzánie a tvorí spoločnú hranicu s [[Keňa|Keňou]]. Na východe sa nachádza [[Viktóriino jazero]] a na západe oblasť [[Ngorongoro]]. Obývanie tohto chráneného územia je zakázané, preto boli vysťahovaní aj pôvodní obyvatelia. Výnimkou je malá osada ''Seronera'', kde sídli správa parku a nachádza sa tu malé letisko.
 
Park sa obyčajne rozdeľuje do troch oblastí:
 
1. #Pláne Serengeti: sú rozsiahle trávnaté porasty skoro bez stromov. Sú symbolom celej oblasti. Tu sa množia Pakone a ostávajú tu v období od decembra do mája. Počas obdobia dažďov sa tu zdržujú aj veľké množstvá ostatných kopytníkov ako zebry, gazely, impaly, byvolce, byvoly a vodárky. Časté sú aj skalnaté granitové útvary tzv. ''kopjes'', ktoré sú vyhliadkovým bodom predátorov a útočiskom hmyzu, hlodavcov a plazov ako [[damany]] a [[Pytónovité|pytóny]].
2. #Západný koridor: toto územie pokrýva černozem močaristej savany. V rieke [[Grumeti]] žijú veľké exempláre [[Krokodíl nílsky|krokodílov]], [[opica|opice]] a [[orol dravý]]. Zvieratá migrujú cez túto oblasť v období od mája do júla. Rieku lemujú [[lužný les|lužné lesy]].
3. #Severná časť Serengeti: oblasti dominujú otvorené lesy (s dominanciou myrhovníkov[[myrhovník]]ov) a kopce smerom od osady Seronera na juhu až k rieke Mara pri Keni. V oblasti žijú slony[[slon]]y, [[žirafa|žirafy]] a dikdiky[[dikdik]]y.
 
== Referencie ==
Anonymný používateľ

Navigačné menu