Karol Joseph Bobko: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobrané 2 bajty ,  pred 12 rokmi
d
dBez shrnutí editace
Po prvýkrát letel vo vylepšenom raketopláne Challenger v apríli [[1986]] z [[Kennedyho vesmírne stredisko|Kennedyho vesmírneho strediska]] na [[Florida|Floride]]. Veliteľom bol [[Paul Weitz]], v štvorčlennej posádke boli ďálej dr. [[Franklin Musgrave]] a [[Donald Peterson]]. Hlavnou a tiež splnenou úlohou letu bolo vypustiť na orbitálnu dráhu veľkú družicu [[TDRS-A]]. Pristáli po piatich dňoch na základni [[Edwards Air Base|Edwards]].
 
Pri druhom lete o dva roky neskôr bol už veliteľom lode. Letel na raketopláne Discovery spoločne so šiestimi ďalšími kozmonautmi, medzi ktorými bol aj [[senátor]] [[EdwinJake Garn]], ďalej [[Donald Williams]], dr. [[Margaret Seddonová]], [[Stanley Griggs]], dr. [[Jeffrey Hoffman]] a technik firmy [[McDonnell Douglas]] [[Charles Walker]]. Štartovali opäť na Floride, tiež pristátie bolo zhodné s prvým letom. Na orbite vypustili družice [[Anik C-1]] a [[Leasat 3]]. Druhá družice však po vypustení nezačala fungovať napriek mnohým pokusom kozmonautov ju opraviť. Každý taký neúspech ovplyvnil finančný výťažok letu.
 
Ešte v tom istom roku letel po tretíkrát. Bol to let financovaný armádou, čisto vojenský. Štart aj pristátie bolo rovnaké, aj keď všetko v tajnosti, na palube raketoplánu Atlantis bol plukovník Bobko, pplk. [[David Hilmers]], plk. [[Robert Lee Stewart|Robert Stewart]] a major [[William Pailes]]. Počas štyroch dní na orbite vypustili dve identické špionážne družice USAF typu DSSS – 3.
* [[STS-6]] , [[Challenger (raketoplán)|Challenger]] ([[4. apríl]] [[1983]] – [[9. apríl]] [[1983]])
* [[STS-51-D]], [[Discovery (raketoplán)|Discovery]] ([[12. apríl]] [[1985]] – [[19. apríl]] [[1985]])
* [[STS-51-J]], [[Atlantis (raketoplán)|Atlantis]] ([[3. október]] [[1985]] – [[7. október]] [[1985]])
 
===Po letoch===
62 603

úprav

Navigačné menu