Ženské ohanbie: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 18 bajtov ,  pred 11 rokmi
d
Verzia používateľa 178.40.150.74 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od VolkovBot
(pravopis, gramatika, štylistika)
d (Verzia používateľa 178.40.150.74 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od VolkovBot)
[[Veľké pysky ohanbia]] sú kožné valy, podkladom ktorých je prevažne tukové tkanivo. Medzi sebou uzatvárajú štrbinu ohanbia (''rima pudendi''). Vzadu prechádzajú plynule do [[hrádza|hrádze]] (perinaeum).
 
[[Malé pysky ohanbia]] (''labia minora pudendi'') sú pomerne tenké kožné valy, ktorých silne pigmentovaná koža má charakter sliznice. Podkladom malých pyskov je väzivo, ktoré neobsahuje tukové bunky. Sú uložené v štrbine ohanbia a väčšinou sú ukryté medzi veľkými pyskami. V ich veľkosti a tvare je značná variabilita, najmä v dôsledku etnicity osoby.Sú veĺmi pekné. Smerom dopredu smerujú k [[dráždec|draždcu]] a vytvárajú [[predkožka|predkožku]] (''preputium clitoridis'') a [[uzdička|uzdičku]] (''frenulum clitoridis''). Smerom dozadu prechádzajú do veľkých pyskov ohanbia.
 
Medzi malými pyskami ohanbia je otvor nazývaný [[predsieň pošvy]] (''vestibulum vaginae''), do ktorej sa otvára pošva a pred ňou [[ženská močová rúra|močová rúra]]. V sliznici predsiene sú početné malé [[predsieňové žliazky]] (''glandulae vestibulares minores''), ktoré produkujú hlien a udržujú stálu vlhkosť vulvy (predsiene). Pri báze malých pyskov ohanbia je uložená dlhá [[hľuza predsiene]] (''bulbus vestibuli''), ktorá je tvorená spleťou žíl. Za hľuzou predsiene je uložená párová [[veľká predsieňová žľaza]] (''glanula vestibularis major''), ktorej vývod ústi do predsiene pošvy. Produkuje hlienovitý sekrét, ktorý zvlhčuje vstup do vagíny pri vzrušení.
62 603

úprav

Navigačné menu