Rajecký maratón: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 28 bajtov ,  pred 11 rokmi
chýba zhrnutie úprav
(chyba citacia, , štylistika ( - nadbytocny bold))
Bez shrnutí editace
'''Rajecký maratón''' patrí medzi TOP bežeckých podujatí {{Bez citácie}} na [[Slovensko|Slovensku]] a je zaradený do slovenskej bežeckej ligy. Podujatie usporadúva v druhú augustovú sobotu Maratón klub [[Rajec]] a jeho súčasťou je i [[polmaratón]] a In-line polmaratón. V roku 2010 sa uskutoční 27. ročník.
 
== Pozadie vzniku ==
Za vznikom behu je stávka troch bratov Uhlárikovcov v roku [[1982]], ktorej cieľom bolo zabehnúť z [[Rajec|Rajca]] do [[Čičmany|Čičmian]] a späť. Odmenou pre víťaza bolo zbavenie sa povinnosti vykonávať domáce práce. Táto akcia sa veľmi zapáčila prostrednému z bratov, Pavlovi, ktorý ju o rok zorganizoval pre členov turistického oddielu. Veľký ohlas spôsobil, že v roku [[1984]] sa konal oficiálny 1. ročník maratónu. Odvtedy je riaditeľom, manažérom i hlavným organizátorom tohto športového sviatku v Rajci.
 
== Popis trate ==
Maratón: úradne premeraná trať meria 42 195 m, jej povrch je asfaltový, výškový rozdiel je 200 m. Po štarte sa beží dvojkilometrový okruh mestom, potom cestou [[Cesta I. triedy číslo 64 (Slovensko)|I/64]] cez obce [[Šuja]] a [[Fačkov]] do [[Čičmany|Čičmian]] a späť na námestie v Rajci.
 
Polmaratón: trať meria 21 097.,5 m, po štarte dvojkilometrový okruh mestom, potom cez Šuju na obrátku do Fačkova a späť na námestie v Rajci.
 
In-line polmaratón: trať meria 22 100 m, po štarte dvojkilometrový okruh mestom, potom cez Šuju a Fačkov do cieľa v obci Čičmany.
15 630

úprav

Navigačné menu