Nevský prospekt: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 22 bajtov ,  pred 12 rokmi
d
štylistika
(Sankt Peterburg. === História === Tento názov sa oficiálne používa od roku 1781. Výnimkou boli roky 1918 až 1944, keď sa používal názov Prospekt 25. októbra. Ulica bola veľmi silno poškodená poča)
d (štylistika)
[[Obrázok:Nevsky prospekt.jpg|thumb|Nevský prospekt, 2005]]
[[Obrázok:Leningrad Nevskiy 09.jpg|thumb|Obelisk na pamiatku obrancom mesta počas blokády]]
'''Nevský prospekt ( Не́вский проспе́кт )''' je hlavnou a najrušnejšou ulicou v Sankt Peterburgu. Je dlhý 4,5 kilometrov a široký od 25 metrov až po 60 metrov. Cez Nevský prospekt pretekajú riečky Mojka, Fontánka a Gribojedevov kanál. Začína sa pri budove admirality a končí sa pri Kláštore (lavre ) sv. Alexandra Nevského. Nachádzajú sa tu významné architektonické pamiatky mesta Sankt Peterburg.
== Nevský prospekt ==
 
Nevský prospekt ( Не́вский проспе́кт ) je hlavnou a najrušnejšou ulicou v Sankt Peterburgu. Je dlhý 4,5 kilometrov a široký od 25 metrov až po 60 metrov. Cez Nevský prospekt pretekajú riečky Mojka, Fontánka a Gribojedevov kanál. Začína sa pri budove admirality a končí sa pri Kláštore (lavre ) sv. Alexandra Nevského. Nachádzajú sa tu významné architektonické pamiatky mesta Sankt Peterburg.
=== História ===
 
=== História ===
Tento názov sa oficiálne používa od roku 1781. Výnimkou boli roky 1918 až 1944, keď sa používal názov Prospekt 25. októbra. Ulica bola veľmi silno poškodená počas nemeckého obliehania, keď sa stala častým cieľom útokov nemeckého delostrelectva a letectva. Po ukončení nemeckej blokády sa vrátilo k používaniu staršieho názvu.
 
=== Architektúra ===
Stroganov palác ( 1752 - 1754, Rastrelli , typická ukážka tzv. ruského baroka )<br />
Kazanská katerdrála ( klasicistická stavba, Voronichin )<br />
Aničkov palác<br />
Obelisk na pamiatku obrancov mesta v rokoch 1941 - 1944 ( 1985 )<br />
 
=== Externé odkazy ===
 
* [http://walkspb.ru/ulpl/nevskiy_pr.html История Невского проспекта, фотографии. Подробно о зданиях и памятниках.]
2 086

úprav

Navigačné menu