Achája (historické územie): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
chýba zhrnutie úprav
d (robot Zmenil: bg:Ахая (ном))
[[Súbor:GreeceAchaea.png|thumb|Poloha Acháje]]
'''Achája''', [[Gréčtina|gr.]] Αχαΐα (Achaia), je historická [[krajina]] a Prefektúraokres ([[Nomosnomos]]) na severe [[Peloponéz]]u v [[Grécko|Grécku]]. Hlavné mesto je [[Patra]], ktorá je zároveň najväčším mestom [[Peloponéz]]u. V Acháji žije okolo 300 000 obyvateľov. Nachádzajú sa tu známe pohoria ako Omplos, Chelmos a Erymanthos.
 
== HistóriaDejiny ==
 
'''Starovek'''
Najvýznamnejším mesto tejto doby bolo tiež mesto Patra, prosperovala však aj Vostitsa (Staroveký Aigíon) a [[Kalavryta]]. V roku 1770 tu [[Gréci]] proti Turkom povstali, ale neúspešne, ich povstanie bolo potlačené. V roku 1821 však vypuklo nové grécke povstanie, [[Grécka vojna za nezávislosť]], ktorá vypukla práve v Acháji, v kláštore [[Agia Laura]], kde metropolita mesta Patra Germanos vztýčil grécku vlajku, symbol povstalcov a započal povstanie proti Turkom. Gréci rýchlo ovládli Vostitsu, Patru a Kalavrytu. Práve Vostitsa (Aigio) bolo vôbec prvé oslobodené grécke mesto. Po oslobodení Grécka vzišli z Acháje mnohí politici, ako napríklad predseda vlády [[Venizelos Roufos]], [[Andreas Michalakopoulos]], či grécky diktátor zo 60. rokov minulého storočia [[Georgios Papadopoulos]].
 
== SúčastnosťSúčasnosť ==
 
V 20. stor. sa mnohí obyvatelia Acháje vysťahovali za lepším životom do neďalekých [[Atény|Atén]]. Okrem mesta Patra sú tu mestá [[Aigio]] (premenované z Vostitsa), [[Kalavryta]] či Aigira. Z prímorského mesta Rio vedie most Charilaosa Trikoupisa, ktorý spojuje [[Peloponéz]] s mestom [[Antirrio]] v [[Akarnánia|Akarnánií]].
 
== Zdroje ==
* Ελλάδα, ανάμεσα στο μύθο και την ιστορία/Μαρία Μαυροματάκη
 
[[Kategória:RegiónyOkresy Grécka]]
[[Kategória:Historické územia]]
[[Kategória:Staroveké Grécko]]
131 809

úprav

Navigačné menu