Syros: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bronto (diskusia | príspevky)
Bez shrnutí editace
SieBot (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: zh:锡罗斯岛
Riadok 14: Riadok 14:
[[Kategória:Ostrovy Grécka]]
[[Kategória:Ostrovy Grécka]]
{{Staroveké Grécko}}
{{Staroveké Grécko}}

[[ar:سيروس]]
[[ar:سيروس]]
[[bg:Сирос]]
[[bg:Сирос]]
Riadok 39: Riadok 40:
[[sv:Syros]]
[[sv:Syros]]
[[uk:Сірос (острів)]]
[[uk:Сірос (острів)]]
[[zh:锡罗斯岛]]

Verzia z 06:53, 16. október 2010

Šablóna:Bezzdroja Súradnice: 37° 27′ 00″ s.š., 24° 54′ 00″ v.d.

Ano Syros a Ermupoli

Syros (gr. Σύρος) je ostrov v Grécku v súostroví Kyklady. Hlavné mesto je Ermupoli, iné mestá sú Ano Syros a Posidonia. Na ostrove žije približne 20 000 obyvateľov. Ostrov je významné centrum katolíckej cirkvi v Grécku.

Dejiny

Syros bol osídlený už od tretieho tisícročia pred Kr. Spočiatku krétskymi Minojcami, neskôr patril patril pod mykénsku kultúru a volal sa Συρίη (Syrie). Nakoniec sa tu usadili iónski Gréci a preto bol spojencom Atén.

Neskôr pripadol Rímskej ríši a v 4. stor. Byzantskej ríši. V 13. stor. Syros ovládli Európania, Benátčania a miestni obyvatelia prestúpili na katolícku vieru, uchovali si však grécky jazyk. Katolícku vieru si obyvatelia udržali aj počas tureckej nadvlády. V 19. stor. na ostrove žilo 4000 obyvateľov, ale počas Gréckej vojny za nezávislosť sa tu usadili Gréci z ostrovov Dodekanézu a z Malej Ázie, ktorí sa sem utiahli pred Turkami. Tí založili aj Ermupoli a priniesli sem ortodoxnú cirkev. Koncom 19. stor. tu žilo už 22 000 obyvateľov. Začiatkom 20. stor. sa mnoho obyvateľov z ostrova usadilo v Aténach a Pireu. Syrosčania boli známi ako podnikatelia. Z ostrova Syros pochádzal aj slávny grécky spevák Markos Vamvakaris.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Syros