Preskočiť na obsah

Diagram QAPF: Rozdiel medzi revíziami

Veľkosť nezmenená ,  pred 16 rokmi
chýba zhrnutie úprav
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
'''Diagram QAPF''' tvorí dvojica ternárnych diagramov (QAP a FAP) spojených na AP línii. Slúži na klasifikáciu [[vyvreté horniny|vyvretých hornín]], založenú na minerálnej kompozícii. Skratka QAPF je zložená s [[angličtina|angl.]] názvov [[minerál]]ov umiestnených vo vrcholoch trojuholníkov: '''Q'''uartz ([[kremeň]], '''A'''lkali feldspar (alkalický [[živec]]), '''P'''lagioclase ([[plagioklas]]) a '''F'''oide ([[foid]] - zástupca živcov). Tieto minerály sú použité pri klasifikácii.
 
Nutná podmienka na použitie QAPF diagramu QAPF je možnosť identifikácie jednotlivých minerálnych zŕn v hornine. Toto dobre spĺňajú [[intruzívna hornina|intruzívne horniny]], nakoľko sú dobre vykryštalizované. Dá sa však použiť aj na klasifikáciu [[extruzívna hornina|extruzívnych hornín]], nie však na klasifikáciu [[vulkanoklast|vulkanoklastík]] a sopečných skiel. Vtedy sa používa iný diagram - [[Diagram TAS-diagram|TAS]], ktorý je založený na chemickej kompozícii horniny. Diagram QAPF diagram sa vôbec nedá použiť na klasifikáciu ultrabázických hornín (s obsahom [[mafický]]ch minerálov viac ako 90%). Vtedy sa používajú ternárne diagramy s inými minerálmi, definovanými vo vrcholoch trojuholníka.
 
QAPF diagram bol vytvorený Medzinárodnou úniou geologických vied ([[IUGS]]), konkrétne jej subkomisiou pre klasifikáciu vyvretých hornín. Geológmi celého sveta je akceptovaný ako klasifikačná pomôcka pre vyvreté horniny.
131 809

úprav