Občianska spoločnosť (moderný význam): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
FoxBot (diskusia | príspevky)
KamikazeBot (diskusia | príspevky)
d [r2.6.4] robot Zmenil: ko:시민사회
Riadok 41: Riadok 41:
[[ja:市民社会]]
[[ja:市民社会]]
[[kk:Азаматтық қоғам]]
[[kk:Азаматтық қоғам]]
[[ko:시민 사회]]
[[ko:시민사회]]
[[lt:Pilietinė visuomenė]]
[[lt:Pilietinė visuomenė]]
[[my:လူမှုအဖွဲ့အစည်း]]
[[my:လူမှုအဖွဲ့အစည်း]]

Verzia z 18:49, 1. december 2010

Občianska spoločnosť alebo civilná spoločnosť je súhrn dobrovoľných občianskych a spoločenských organizácií a inštitúcií spoločnosti, spravidla na rozdiel od inštitúcií verejnej správy, ktorá má donucovací charakter.

Pojem vznikol v 80. rokoch 20. storočia v súvislosti s "bojom" stredo- a východoeurópskych krajín proti komuninistickým vládam (podľa iných zdrojov v súvislosti s "bojom" latinskoamerických krajín proti autoritatívnym režimom). Pojem nadviazal na starší rovnozvučný filozofický pojem (pozri občianska spoločnosť (filozofia) ), ktorý sa v priebehu 20. storočia prestal používať.

Za súčasť funkčnej občianskej spoločnosti sa pokladá vysoký podiel účasti občanov na spravovaní vecí verejných a to práve cez nepolitické štruktúry. Teda vytváranie mimovládnych organizácií, podieľanie sa na ich činnosti, prípadne podieľanie sa na tzv. verejnej kontrole, ktorú spravidla vykonávajú masmédiá, watchdogové organizácie, organizácie zamerané na kontrolu ľudských práv, ale aj neorganizovaní jednotlivci.

Funkčná občianska spoločnosť nevyhnutne potrebuje legislatívnu podporu. Jej miera závisí hlavne na konkrétnej podobe legislatívy upravujúcej niektoré politické práva. Medzi pre občiansku spoločnosť najcitlivejšiu legislatívu patrí hlavne:

  • legislatíva umožňujúca uskutočnenie práva združovať sa (zákon o nadáciách, zákon o občianskych združeniach a pod.),
  • petičný zákon,
  • zákon o zhromažďovacom práve,
  • zákon o slobodnom prístupe k informáciám,
  • daňové zákony (ktoré môžu výrazne podporiť sponzorovanie mimovládnych organizácií, prípadne pre mimovládne organizácie vytvoriť špecifické zdroje financovania - ako napr. podiel z istých typov daní),
  • tlačový zákon a iné.


Pozri aj