Relikvia: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 75 bajtov ,  pred 10 rokmi
doplnenie
d (robot Pridal: simple:Relic)
(doplnenie)
[[Súbor:Reliquia_de_Santa_Leticia.jpg|thumb|Relikvia sv. Letície]]
 
'''Relikvia''' je predmet, ktorý [[Apologetika|náboženská apologetika]] spája so životom [[Ježiš Kristus|Ježiša Krista]], [[Panna Mária|Panny Márie]], svätých, [[apoštol]]ov a podobne. Relikvii sa zvykne prisudzovať posvätná sila niekedy spôsobujúca [[zázrak]].
 
[[Kult]] relikvií je rozšírený hlavne v katolíckej a pravoslávnej cirkvi.
 
Relikvie bývali dvojakého druhu: skutočné ostatky z tela svätca alebo z jeho šiat či vecí, ktoré používal, a relikvie na základe per contactum — dotýkania (nazývané aj votívne predmety). Dotykom originálu s kópiou malo dôjsť k prenosu svätej sily relikvie.
 
Známe sú relikvie v podobe rúcha Krista, kvapky jeho krvi, klince, ktorými bol ukrižovaný, hlava [[Ján Krstiteľ|Jána Krstiteľa]], prsty jeho rúk, nádoby s mliekom matky božej a iné. Relikvie sú uložené a vystavované v kostoloch, kláštoroch a chrámoch v [[relikviár]]och. V súčasnosti cirkev zostavuje osobitný zoznam týchto pozostatkov a len relikvie z tohto zoznamu sa môžu oficiálne vystavovať. Kult relikvií kulminoval v [[stredovek]]u, v súvislosti s [[Križiacka výprava|križiackymi výpravami]], kedy sa s relikviami vo veľkom obchodovalo.
 
Vo Francúzsku sa vystavovali časti pupočnej šnúry Ježiša, v Ríme jeho plienky, jasle a sväté seno na ktorom ležal v jasličkách. V kostole sv. Kornélia v [[CompiegneCompiègne]] bol vystavovaný nožík, ktorým bol obrezaný.
 
Relikvie a ich kult slúžia ako prostriedok na utvrdzovanie viery. Pre mnohé kostoly sú zdrojom nemalých príjmov.
Anonymný používateľ

Navigačné menu