DNA polymeráza: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 35 bajtov ,  pred 10 rokmi
chýba zhrnutie úprav
d (wikilinky, kategórie)
DNA polymeráza I nukleofilne atakuje 3-OH koniec primeru (štartéru) na [[atóm]] [[fosfor]]u dNTP (deoxyribonukleotidu-5-fosfátu). Tvorí sa fosfodiesterová väzba a uvolní sa [[pyrofosfát]] (O-P-P-O), ktorý môže byť ďalej premenený na anorganický [[fosfát]].
 
Najdôležitejšou vlastnosťou DNA polymerázy je, že pripája deoxyribonukleotidy v takom poradí, ktoré priamo určuje templát. DNA polymeráza I pôsobý tiež ako [[exonukleáza]]. Enzým sa podieľa na rozštiepený dvojzávitnice DNA a na hydrolytickom odbúravaný reťazca [[deoxyribonukleová kyselina|DNA]] od 3-OH konca článok po článku. Ide teda o 3→53´→5´ exonukleázu. Táto exonukleázova aktivita významne napomáha k spresneniu replikácie DNA.
 
DNA polymeráza I tiež hydrolyzuje DNA od 5-OHfosfátového konca reťazca. Tato 5→35´→3´ nukleázova aktivita je však celkom odlišna od 3→53´→5´ exonukleázovej aktivity. [[Chemická energia#Štiepenie|Štiepenie]] prebieha vnútri reťazca v dvojzávitnicovej oblasti. Táto funkcia je klúčová, pretože odbúrava primer. Okrem toho sa opravujú niektoré poruchy.
 
DNA polymeráza I obsahuje tri aktívne centrá, ktoré su rozdielne. Tento enzým bol rozštiepený [[proteáza]]my na malý fragment, ktorý obsahuje celú čast molekuly odpovednú za 5→35´→3´ nukleazovú aktivitu (odbúrava primér), a na ostávajúci fragment veľký alebo [[Klenowov fragment]], ktorý obsahuje ostatné dve funkcie.
 
== DNA polymeráza II, III ==
Tieto enzýmy majú rovnaké dve enzýmové aktivity: polymerázovú 3-5´-3´, exonukleázovú, nevykazujú však 5→35´→3´ nukleázovú aktivitu. Funkcia [[in vivo]] je známa iba pre DNA polymerázu III, ktorá syntetizuje väčšinu novej DNA, zatiaľ čo DNA polymeráza I odbúrava primery a vypĺňa vzniknuté medzery v reťazci DNA.
 
== DNA Ligáza ==
Anonymný používateľ

Navigačné menu