El Niño: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaný 1 bajt ,  pred 10 rokmi
el nino nie je dieťa ale chlapec
d (r2.6.4) (robot Pridal: mr:एल निन्यो)
(el nino nie je dieťa ale chlapec)
'''El Niňo''' je [[perióda|periodicky]] sa opakujúca odchýlka v systéme morského prúdenia v [[Tichý oceán|Pacifiku]], keď sa výrazne zvyšuje prísun povrchovej teplej vody smerom od západnej časti Tichého oceánu k západnému pobrežiu [[Južná Amerika|Južnej Ameriky]].
 
Názov pochádza od [[Španielčina|španielskeho]] výrazu ''„El Niño“'' (dieťachlapec), pretože bol často pozorovaný najprv v období [[Vianoce|Vianoc]] - teda v období narodenia Božieho dieťaťa. Prvými pozorovateľmi El Niña vôbec boli rybári na západnom pobreží Južnej Ameriky, ktorí si všímali neobvyklý nedostatok rýb. Tento vzniká nedostatkom [[planktón]]u, ktorý sa v rámci miestnych pomerov viaže skôr na studenú ako teplú vodu. Na živiny bohatá studená voda zvyčajne hojne prúdi k juhoamerickému pobrežiu vďaka silnému [[Humboldtov prúd|Humboldtovmu prúdu]]. Jeho vody sa k pobrežným ryboviskám dostávajú výstupom z hĺbok nahor po svahoch kontinentálnej dosky Južnej Ameriky. Pri El Niño ale nastáva v oblasti rovníka zintenzívnenie prísunu teplej vody od západu Pacifiku smerom k juhoamerickému pobrežiu. Nazhromaždená teplá voda funguje ako pokrievka, ktorá bráni aby studená voda vystúpila z hlbiny až k hladine oceána. Studená voda je nútená nájsť si priestor na cirkuláciu v hlbších vrstvách oceána. S teplejšou vodou sa nemieša a tak možno pri meraní teploty vody zistiť pomerne ostrý teplotný prechod medzi teplým povrchom a studenou hlbinou. Napriek obrovskej mase studenej vody v hlbších vrstvách oceána, je počasie na pacifickom pobreží Južnej Ameriky počas El Nina teplejšie, pretože je určované teplotou povrchovej vrstvy vody, ktorá je pri El Niňo v danej oblasti takmer vždy teplejšia ako obyčajne.
 
El Niño je predovšetkým chápaný ako klimatický fenomén, ktorý ovplyvňuje veľkú oblasť klímy na zemi. Najpriamejší je jeho dopad na atmosféru v tropickom a subtropickom pásme vo východnom Pacifiku. V Južnej Amerike svojím vplyvom pôsobí hlavne na tichomorské pobrežie, ale zasahuje aj do oblastí susediacich s [[Atlantický oceán|Atlantikom]]. Výrazný vplyv má na [[monzún]]ovú cirkuláciu a klímu v juhovýchodnej Ázii a na počasie v Austrálii. Mení predpovedné modely pre vznik [[hurikán]]ov v Karibskej oblasti rovnako, ako aj dlhodobé predpovede o type počasia pre územie Spojených Štátov a Kanady, a to až do hĺbky subarktického pásma. Mení dynamiku v rozsahu pobrežného ľadu na pacifickom pobreží Antarktídy. Nezanedbateľný vplyv má na Indický oceán a východ Afriky. Relatívne malý vplyv má na [[Európa|Európu]], potom na strednú, severnú a [[Blízky východ|blízkovýchodnú]] časť Ázie a severozápad Afriky.
Anonymný používateľ

Navigačné menu