Dogma: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 18 bajtov ,  pred 10 rokmi
d
r2.5.2) (robot Odobral: ru:Догма; kozmetické zmeny
d (robot Pridal: ko:교조주의)
d (r2.5.2) (robot Odobral: ru:Догма; kozmetické zmeny)
Dogmy sú najčastejšie [[cirkev|cirkevné]] alebo všeobecne [[Náboženstvo|náboženské]]. Dôkazy, analýzy ani tradície nemajú žiaden vplyv na platnosť dogmy, lebo dogma nie je vecou [[logika|logiky]], ale vecou viery.
 
== Etymológia ==
 
Slovo dogma pochádza z gréckeho „to dedogmenon“ - to, čo je pevne stanovené. Pôvodne znamená nielen nejakú domnienku, mienku, ale aj určité rozhodnutie, zásadu, autoritatívny príkaz, ustanovenie vo vede alebo v štátnom živote.
 
=== Bohom zjavená pravda ===
Dogmatický výrok musí patriť k Božiemu, úradnému, kresťanskému zjaveniu (na rozdiel od súkromného zjavenia) a preto musí byť obsiahnutý v Božom slove (bezprostredné formálne zjavenie). Dotyčná zjavená pravda musí byť explicitne alebo implicitne Bohom zjavená a preto sa musí nachádzať v prameňoch zjavenia - v Písme alebo Tradícii.
 
Pravda môže byť zjavená explicitne, ale aj implicitne. Za zjavené treba považovať nielen tie pravdy a udalosti, u ktorých sa to stalo explicitne, napr.: ''A Slovo sa telom stalo'' (Jn 1,14), ale aj také, ktoré sú v Božom zjavení implicitne, ako časť v celku, takže ich možno jednoduchým výkladom zo Zjavenia vyvodiť. Tak v explicitne zjavenom ústrednom článku viery: ''Syn Boží sa stal človekom'', je zahrnutá ďalšia zjavená pravda: ''Vtelený Syn Boží má ľudské telo a dušu''.
 
* dogma je aj život, nakoľko sa v nej uskutočňuje Božie sebazdelenie, pretože ju možno pochopiť len v samej skutočnosti toho, čomu sa verí (milosť).
 
 
[[Kategória:Dogmatika]]
[[pt:Dogma]]
[[ro:Dogmă]]
[[ru:Догма]]
[[sh:Dogma]]
[[simple:Dogma]]
126 232

úprav

Navigačné menu