Úver: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 1 879 bajtov ,  pred 10 rokmi
d
Verzia používateľa Viki7654321 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od TXiKiBoT
d
d (Verzia používateľa Viki7654321 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od TXiKiBoT)
 
Bezúčelové úvery je možné použiť na čokoľvek. Pri účelových úveroch je nutné dokladovať účel využitia peňazí alebo sú priamo určené na nákup konkrétnych tovarov a služieb. Zabezpečené úvery sú úvery, za ktoré sa ručí nehnuteľným majetkom (napr. hypotekárne úvery), hnuteľným majetkom, vinkuláciou vkladu v banke, ručiteľom a pod. Krátkodobé úvery sú úvery splatné do 1 roka, strednodobé do 5 rokov a dlhodobé nad 5 rokov.
 
==Spotrebný úver==
Zahŕňame tu všetky úvery poskytované súkromným osobám a domácnostiam, ktoré slúžia na financovanie nákupu spotrebných predmetov, preklenutie nedostatku finančných prostriedkov.Od komerčných úverov sa zásadným spôsobom líšia z hľadiska svojho použitia.Zdrojom pre splácanie spotrebného úveru je bežný príjem klienta. Poskytované sumy pri spotrebných úveroch sú oveľa nižšie ako pri komerčných.
 
==Diskontný úver==
[[Súbor:Euro symbol shadow.jpg|right|150px|]]
Diskontný úver je '''krátkodobý úver''', ktorý poskytuje banka alebo iná finančná inštitúcia predložiteľovi zmenky (klientovi). Banka odkúpi zmenku pred jej splatnosťou a sama potom požaduje jej splatenie. Podstatou úverového obchodu je teda '''odkúpenie obchodnej zmenky''' bankou od klienta (veriteľa zo zmenky) za cenu rovnajúcu sa zmenkovej sume zníženej o diskont (tj úrok za obdobie od rediskontovania zmenky do jej splatnosti). V čase splatnosti zmenky je zmenka predložená na úhradu dlžníkovi, príp. avalistom alebo ďalším osobám viazaným zo zmenky.
 
==Stavebný úver==
Ide o účelovo viazaný úver, ktorý je poskytovaný '''stavebnou sporiteľňou'''. Je primárne určený na financovanie bytových potrieb. Ide predovšetkým o získanie, modernizáciu, zmenu a údržbu bytu, výstavbu alebo kúpu stavby na bývanie alebo získanie stavebného pozemku za účelom výstavby. Podmienka na udelenie úveru zo stavebného sporenia je uzatvorená '''zmluva o stavebnom sporení'''.
 
==Záverom==
Pri rozhodovaní o poskytnutí akéhokoľvek úveru banka postupuje vždy veľmi obozretne, pretože požičiava peniaze, ktoré získala z vkladov od svojich klientov. pri poskytnutí úveru musia byť splnené nasledovné 4 základné podmienky:
* návratnosť
* zaručenie
* účelovosť
* efektívnosť
 
== Zdroj ==
43 692

úprav

Navigačné menu