Národný park: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 2 701 bajtov ,  pred 10 rokmi
d
Verzia používateľa 87.197.48.217 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Luckas-bot
d (Verzia používateľa 87.197.48.217 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Luckas-bot)
 
V roku [[1872]] bol založený [[Yellowstonský národný park]] ako prvý skutočný národný park sveta. Nasledujúc yellowstonskú myšlienku postupne nasledovali iné národné parky v rôznych krajinách. [[Kráľovský národný park]] v [[Austrália (štát)|Austrálii]] bol založený v roku [[1879]] južne od Sydney. [[Národný park Banff]] v [[Kanada|Kanade]] (neskôr známy ako Národný park Rocky Mountain) sa stal prvým kanadským parkom v roku [[1887]]. [[Nový Zéland]] mal svoj prvý národný park v roku [[1887]]. Prvý národný park v [[Európa|Európe]] bol založený v roku [[1910]] vo [[Švedsko|Švédsku]]. Národné parky sa po celom svete zakladali najmä po [[Druhá svetová vojna|Druhej svetovej vojne]].
 
== Národné parky vo svete ==
Národné parky sa zvyčajne zakladajú na miestach civilizáciou len málo dotknutých a často majú oblasti s ojedinelou [[flóra|flórou]], [[fauna|faunou]] a [[ekosystém]]om (najmä s ohrozenými druhmi), [[biodiverzita|biodiverzitou]] alebo nezvyčajnými geologickými vlastnosťami. Zriedkavo sa národné parky zriaďujú v civilizovaných oblastiach s cieľom vrátiť oblasť do pôvodného stavu tak ako je to len možné.
 
V niektorých krajinách ako napríklad v [[Národné parky Anglicka a Walesu|Anglicku a Walese]], oblasti označené ako národný park nemajú divokú prírodu, ani nie sú v štátnom vlastníctve, a môžu tam byť do značnej miery zastúpené aj sídla a obrábaná pôda, ktoré sú často neoddeliteľnou súčasťou krajiny.
 
Väčšina národných parkov plní dvojakú úlohu, záchranu divočiny a tiež slúžia ako centrá turistiky. Zvládnutie potencionálnych konfliktov medzi týmito dvoma úlohami môže byť problematické najmä ak sa z príjmu z turistiky financuje údržba národného parku. Parky tiež slúžia ako rezerva prírodných zdrojov ako [[drevo|dreva]], [[minerál]]ov a iných hodnotných surovín. Zvládnutie konfliktu medzi dopytom po využívaní týchto zdrojov a prípadnou škodou, ktorá by tak mohla vzniknúť, je často veľkou výzvou pri riadení národných parkov. V národných parkoch často dochádza k ilegálnemu výrubu a iným zneužitiam, niekedy z dôvodu [[korupcia|korupcie v politike]].
 
Niektoré krajiny tiež zakladajú národné parky na lokalitách so zvláštnym kultúrnym, vedeckým alebo historickým významom, alebo ako špeciálne subjekty svojej sústavy národných parkov. Iné zas na zachovanie historických lokalít používajú iný systém. Niektoré z týchto lokalít dostali od organizácie [[UNESCO]] označenie Súčasť [[Svetové kultúrne dedičstvo|svetového kultúrneho dedičstva]].
 
V mnohých krajinách môžu byť za správu parkov zodpovedné [[miestna samospráva|miestne samosprávy]]. Napriek tomu sa niektoré z nich niekedy nazývajú „národné“ parky.
 
== Národné parky na Slovensku ==
{{hlavný článok|Zoznam národných parkov na Slovensku}}
Národný park je podľa § 19 zák. 543/2002 Z.z. definovaný ako:
''Rozsiahlejšie územie, spravidla s výmerou nad 1000 ha, prevažne s ekosystémami podstatne nezmenenými ľudskou činnosťou alebo v jedinečnej a prirodzenej krajinnej štruktúre, tvoriace nadregionálne biocentrá a najvýznamnejšie prírodný dedičstvo, v ktorom je ochrane prírody nadradená nad ostatné činnosti.''
 
Národné parky na Slovensku majú najvyšší 5. stupeň ochrany.
 
== Pozri aj ==
8 545

úprav

Navigačné menu