Kompilátor (programovanie): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 1 023 bajtov ,  pred 11 rokmi
doplnenie
d (odobratá Kategória:Informatika pomocou použitia HotCat)
(doplnenie)
[[Obrázok:Ideal compiler.png|right|thumb|Ideálny kompilátor (po anglicky)]]
 
'''Kompilátor''' alebo '''kompilujúci program''' alebo '''prekladač''' je [[program]], ktorý dokáže preložiť [[zdrojový kód]] napísaný v niektorom programovacom jazyku do vykonateľnejiného formyprogramovacieho jazyka, napríkladnajčastejšie do [[strojový kód|strojového kódu]]. Ak prekladač vykonáva preklad z vyššieho programovacieho jazyka do nižšieho, hovoríme, že ide o [[preklad nadol]]. Ak preklad prebieha z nižšieho programovacieho jazyka do vyššieho, hovoríme, že ide o [preklad nahor] a takýto prekladač voláme [[dekompilátor]] alebo opačný kompilátor. Ak je zdrojový a cieľový jazyk približne rovnako mohutný, takýto prekladač nazývame [[predkompilátor]] alebo kompilátor 1:1. AK je cieľom prekladu získanie optimálneho kódu, takémuto prekladaču hovoríme o [[optimalizačný kompilátor]].
 
Program preložený do strojového kódu len málokedy obsahuje všetky [[procedúry]] a [[funkcie]] potrebné na jeho spustenie. Mnohé funkcie a procedúry sa nachádzajú vo vopred preložených súboroch, ktoré nazývame [[knižnice]]. Aby bolo možné program spustiť, je potrebné prepojiť relatívne odkazy na procedúry a funkcie so skutočnými adresami. Túto činnosť vykonáva spájací program, ktorý tiež nazývame [[linker]].
 
Alternatívnym spôsobom vykonávania kódu je interpretácia zdrojového kódu v čase behu programu. Program, ktorý tento preklad zabezpečuje, sa nazýva [[Interpreter (programovanie)|interpreter]]. Existujú aj kombinované riešenia, kedy sa najprv prekladá do pomocného kódu, ktorý sa interpretuje v čase behu (napr. [[Java]]).
560

úprav

Navigačné menu