Edgar (Anglicko): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridané 3 bajty ,  pred 10 rokmi
chýba zhrnutie úprav
d (r2.7.1) (robot Pridal: da:Edgar af England)
 
== Život ==
Edgar osirel vo veľmi nízkom veku a tak starostlivosť o neho prevzal ealdorman Aethelstan Half-King s manželkou Aelfwinn. KedžeKeďže boli podporovateľmi kláštorných reforiem, zverili Edgarovu výchovu do rúk vedúcej osobnosti tohto hnutia svätému Aethelwoldovi, opátovi z Abingdonu.
 
Počas vlády svojho brata Edwyho bol nespokojnou šľachtou prehlásený kráľom [[Mercia|Mercie]] a [[Northumbria|Northumbrie]] ([[957]]). Po smrti Edwyho († [[15. október]] [[959]]) sa stal kráľom celého Anglicka. Okamžite povolal z exilu [[svätý Dunstan|svätého Dunstana]], ktorý sa stal jeho radcom. Dunstanovi zveril biskupstvo vo [[Worcester]]i a neskôr v [[Londýn]]e, a v roku [[961]] obsadil Dunstan miesto [[Canterbury|canterburského]] [[arcibiskup]]a.
Vláda Edgara bola obdobím pokoja. Edgar bol podporovateľom kláštornej reformy, na ktorej spolupracoval nielen s Dunstanom, ale aj Oswaldom z Worcesteru a svojím učiteľom z detstva Aethelwoldom. Boli zriaďované nové [[Rád svätého Benedikta|benediktínske]] kláštory po celej krajine, zo starých kláštorov boli vyhnaní kňazi a kanonici, ktorých disciplína bola uvoľnená, a boli nahradení mníchmi, riadiacimi sa regulou [[Benedikt z Nursie|sv. Benedikta]]. Okrem toho vydal zákony, ktoré boli uznávané nasledujúcimi generáciami. Zaviedol jednotnú menu v celej krajine. Uskutočnil reorganizáciu anglického loďstva, ktoré malo chrániť brehy Anglicka pred dánskymi vpádmi.
 
Roku [[973]] sa uskutočnila Edgarova korunovácia v [[Bath]]e. Táto majestátna ceremónia však nebola chápaná ako inciáciainiciácia, ale ako vyvrcholenie jeho vlády. Bola zaznamenaná v básni v [[Anglosaká kronika|Anglosaskej kronike]] a na jej základe sú dodnes založené korunovácie britských panovníkov. Po tejto korunovácii sa odobral Edgar do [[Chester]]u, kde sa stretol so šiestimi alebo (podľa neskorších kronikárov) s ôsmimi kráľmi, vrátane kráľov zo [[Škótsko|Škótska]] a [[Strathclyde]], ktorí mu to zložili sľub vernosti, s tým že budú jeho vazalmi na zemi aj na mori.
 
Edgar zomrel na vrchole moci [[8. júl]]a [[975]] vo Winchesteri. Pochovaný bol v opátstve [[Glastonbury]] v [[Somerset (grófstvo)|Somersete]]. Jeho nástupcom sa stal jeho syn z prvého maželstvamanželstva Eduard II. Mučeník.
 
== Iné projekty ==
56 553

úprav

Navigačné menu