Eurobankovka: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 376 bajtov ,  pred 11 rokmi
→‎Dizajn: aktualizácia
d (r2.7.1) (robot Pridal: uk:Банкноти євро)
(→‎Dizajn: aktualizácia)
Na bankovkách bol spočiatku podpis prezidenta ECB Duisberga, ktorý bol nahradený podpisom súčasného prezidenta Triecheta.
 
===Séria z roku 2012===
Plánovaný nový dizajn bankoviek zohľadňuje rozšírenie Európskej únie s predpokladom vstupu krajín do eurozóny. Preto sa po silnom lobingu Bulharska pravdepodobne dostane do dizajnu cyrilika (ЕЦБ, Европейска централна банка, EBPO ЦЕНТ Евро Цент евро цент).
 
Novú sériu eurobankoviek pripravila [[ECB]] na súčasnom dizajne, avšak s použitím intenzívnejších farebných odtieňov a použitím najnovších druhov ochranných prvkov (napr. vložené priehľadné polymérove okienko). Prvou bankovkou novej série bude 5€, vytlačená v náklade 1,25 biliónov kusov. Tlač zabezpečí Bank of France v tlačiarni Chamalières (Puy de Dome). Do obehu sa nové 5 eurovky dostanú v roku 2013. V nasledujúcom roku 2014 budú v novom dizajne vytlačené 10 eurové bankovky, o rok neskôr 20 eurové bankovky.
 
S predpokladmi do vzdialenejšej budúcnosti o vstupe Izraela, Egyptu, Libanonu, Líbye a Jordánska do eurozóny sa bude uvažovať aj o použití arabského, hebrejského a koptského zápisu na neskorších vyobrazeniach eurobankoviek (a euromincí).
 
=== Špeciálne prvky pre nevidiacich a zrakovo postihnutých ===
819

úprav

Navigačné menu