Národný park: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 12 bajtov ,  pred 10 rokmi
d
Verzia používateľa 87.197.142.247 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Mercy
d (Verzia používateľa 87.197.142.247 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Mercy)
Ale vízia národného parku v Yosemite ešte nebola dokončená a bolo potrebné úsilie [[John Muir|Johna Muira]], aby priniesla ovocie. [[Yosemity]] sa stali národným parkom až [[1. októbra]] [[1890]].
 
V roku [[1872]] bol založený [[Yellowstonský národný park]] ako prvý skutočný národný park sveta. Nasledujúc yellowstonskú myšlienku postupne nasledovali iné národné parky v rôznych krajinách. [[Kráľovský národný park]] v [[Austrália (štát)|Austrálii]] bol založený v roku [[1879]] južne od Sydney. [[Národný park Banff]] v [[Kanada|Kanade]] (neskôr známy ako Národný park Rocky Mountain) sa stal prvým kanadským parkom v roku [[1887]]. [[Nový Zéland]] mal svoj prvý národný park v roku [[1887]]. Prvý národný park v [[Európa|Európe]] bol založený v roku [[19091910]] vo [[Švedsko|Švédsku]]. Národné parky sa po celom svete zakladali najmä po [[Druhá svetová vojna|Druhej svetovej vojne]].
 
== Národné parky vo svete ==
''Rozsiahlejšie územie, spravidla s výmerou nad 1000 ha, prevažne s ekosystémami podstatne nezmenenými ľudskou činnosťou alebo v jedinečnej a prirodzenej krajinnej štruktúre, tvoriace nadregionálne biocentrá a najvýznamnejšie prírodný dedičstvo, v ktorom je ochrane prírody nadradená nad ostatné činnosti.''
 
Národné parky na Slovensku majú 3najvyšší 5. stupeň ochrany.
 
== Pozri aj ==

Navigačné menu