Artemidin chrám v Efeze: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
gramatika
d (r2.7.1) (robot Pridal: lv:Artemīdas templis)
(gramatika)
'''Artemidin chrám v [[Efez]]e''' známy aj ako „[[Artemision]]“, dal asi v roku [[550 pred Kr.]] vybudovať [[kráľ]] [[Kroisos z Lýdie]], v meste [[Efez]], na pobreží [[Malá Ázia|Malej Ázie]].
 
[[Artemis|Artemidin]] [[chrám]] bol 112 m dlhý a 52 m široký, čo ho robilo jednou z najväčších stavieb tých čias. V roku [[356 pred Kr.]] ho muž menom Herostrates z Efezu podpálil a zničil, vraj preto, aby sa jeho meno zapísalo do dejín. Chrám bol obnovený, keď mesto dobyl [[Alexander Veľký]], ale roku [[262]] po Kr. ho znova zničili [[Góti]]. Efezania ho vraj ešte obnovili, ale v 4. storočí sa stalo oficiálnym náboženstvom [[rímska ríša|rímskej ríši]] [[kresťanstvo]] a chrám stratil svoju náboženskú funkciu. Dnes assa z chrámu nezachovalo takmer nič.
 
Chrám bol postavený v [[iónsky sloh|iónskom slohu]]. Bol lemovaný po oboch stranách dvojradovým stĺporadím. Toto predstavovalo jednu z najväčších stavieb svojich čias. V chráme bola svätyňa, v ktorej stála socha bohyne [[Artemis]], ozdobená drahokamami a vzácnymi [[kov]]mi. Chrám podopieralo celkovo 125 stĺpov, z ktorých každý bol 18 metrov vysoký. 26 stĺpov malo unikátny dvojmetrový reliéf. V chráme bolo veľa umeleckých diel, na ktorých sa podieľali najlepší sochári tých čias. Chrám neslúžil len na náboženské obrady, ale aj ako obchodné centrum.
Anonymný používateľ

Navigačné menu