Obrazový prvok: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
štylistika
d (r2.6.5) (robot Pridal: mhr:Пиксель)
d (štylistika)
'''Obrazový prvok''' alebo '''pixel''' (skratka z angl. ''picture element'' - obrazový prvok; po anglicky aj ''pel/PEL'') alebo nesprávne '''obrazový bod''' , skratka '''px.''', je najmenšia jednotka digitálnej rastrovej (bitmapovej) grafiky. Predstavuje jeden svietiaci bod na [[Monitor (displej)|monitore]], resp. jeden bod obrázku zadaný svojou farbou.
 
Body na obrazovke tvoria štvorcovú sieť a každý pixel je možnémožno jednoznačne identifikovať podľa jeho súradníc. Vzhľadom kna obmedzenémuobmedzené množstvumnožstvo pixelov a obmedzenejobmedzenú frekvenciefrekvenciu vykresľovania obrazu, dochádza pri zobrazení na monitoru k celému radu problémov. Dochádzamonitore k mnohým nežiadúcim efektom. Medzi ne patrí napríklad aliasing, [[Moaré (rušivý obraz)|moaré]], neostrosti, mozaikové skreslenia, strata informácii pri zmenšovaní, zväčšovaní alebo otáčaní obrazu a pod.
 
Veľkosť pixelu záleží na type monitora. UPri obvyklých analógových typovtypoch idesa veľkosť pixelu meniťmení zmenou rozlíšenia. LCD obrazovky naproti tomu majú počet fyzických pixelov (tzv. natívne rozlíšenie) spravidla pevne viazané na používané rozlíšenie (napríklad 1024×768) a zobrazenia jediného rozlíšenia upri takéhototakom monitorumonitore vedie k určitej deformácií obrazu, pretože „počítačové pixely“ sú prepočítavané nerovnomerne prerozdeľovane na väčší počet „fyzických pixelov“.
 
Veľkosť pixelu záleží na type monitora. U obvyklých analógových typov ide veľkosť pixelu meniť zmenou rozlíšenia. LCD obrazovky naproti tomu majú počet fyzických pixelov (tzv. natívne rozlíšenie) spravidla pevne viazané na používané rozlíšenie (napríklad 1024×768) a zobrazenia jediného rozlíšenia u takéhoto monitoru vedie k určitej deformácií obrazu, pretože „počítačové pixely“ sú prepočítavané nerovnomerne prerozdeľovane na väčší počet „fyzických pixelov“.
V bežných režimoch má obrazovka rozlíšenie od zhruba 640×480 po 1600×1200, niekedy i viac. Pri 15 palcovom monitore pri rozlíšení 1024×768 predstavuje veľkosť jedného pixelu sotva 0,3 mm. Maximálne možné rozlíšenie monitoru sa uvádza v jednotkách „pixel na palec“ (skratka ppi z anglického pixel per inch).
 

Navigačné menu