El Niño: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 22 bajtov ,  pred 10 rokmi
chýba zhrnutie úprav
d (Verzia používateľa 46.227.176.74 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Pescan)
'''El Niňo''' je [[perióda|periodicky]] sa opakujúca odchýlka v systéme morského prúdenia v [[Tichý oceán|Pacifiku]], keď sa výrazne zvyšuje prísun povrchovej teplej vody smerom od západnej časti Tichého oceánu k západnému pobrežiu [[Južná Amerika|Južnej Ameriky]].
 
Názov pochádza od [[Španielčina|španielskeho]] výrazu ''„El Niño“'' (chlapec), pretože bol často pozorovaný najprv v období [[Vianoce|Vianoc]] - teda v období narodenia Božieho dieťaťa. Prvými pozorovateľmi El Niña vôbec boli rybári na západnom pobreží Južnej Ameriky, ktorí si všímali neobvyklý nedostatok rýb. Tento vzniká nedostatkom [[planktón]]u, ktorý sa v rámci miestnych pomerov viaže skôr na studenú ako teplú vodu. Na živiny bohatá studená voda zvyčajne hojne prúdi k juhoamerickému pobrežiu vďaka silnému [[Humboldtov prúd|Humboldtovmu prúdu]]. Jeho vody sa k pobrežným ryboviskám dostávajú výstupom z hĺbok nahor po svahoch kontinentálnej dosky Južnej Ameriky. Pri El Niño ale nastáva v oblasti rovníka zintenzívnenie prísunu teplej vody od západu Pacifiku smerom k juhoamerickému pobrežiu. Nazhromaždená teplá voda funguje ako pokrievka, ktorá bráni aby studená voda vystúpila z hlbiny až k hladine oceána. Studená voda je nútená nájsť si priestor na cirkuláciu v hlbších vrstvách oceána. S teplejšou vodou sa nemieša a tak možno pri meraní teploty vody zistiť pomerne ostrý teplotný prechod medzi teplým povrchom a studenou hlbinou. Napriek obrovskej mase studenej vody v hlbších vrstvách oceána, je počasie na pacifickom pobreží Južnej Ameriky počas El Nina teplejšie, pretože je určované teplotou povrchovej vrstvy vody, ktorá je pri El Niňo v danej oblasti takmer vždy teplejšia ako obyčajne.
 
Na živiny je pritom bohatá studená voda, ktorá za normálnych podmienok prúdi k juhoamerickému pobrežiu vďaka silnému [[Humboldtov prúd|Humboldtovmu prúdu]]. Vody prúdu sa k pobrežným ryboviskám dostávajú výstupom z hĺbok nahor po svahoch kontinentálnej dosky Južnej Ameriky. Pri El Niño ale nastáva v oblasti rovníka zintenzívnenie prísunu teplej vody od západu Pacifiku smerom k juhoamerickému pobrežiu. Nazhromaždená teplá voda funguje ako pokrievka, ktorá bráni prieniku studenej vody smerom z hlbiny k hladine oceána. Studená voda je tek nútená nájsť si priestor na cirkuláciu v hlbších vrstvách oceána. S teplejšou vodou sa nemieša a tak možno pri meraní teploty vody zistiť pomerne ostrý teplotný prechod medzi teplým povrchom a studenou hlbinou. Napriek obrovskej mase studenej vody v hlbších vrstvách oceána, je počasie na pacifickom pobreží Južnej Ameriky počas El Nina teplejšie, pretože je určované teplotou povrchovej vrstvy, ktorá je pri El Niňo v danej oblasti teplejšia než zvyčajne.
El Niño je predovšetkým chápaný ako klimatický fenomén, ktorý ovplyvňuje veľkú oblasť klímy na zemi. Najpriamejší je jeho dopad na atmosféru v tropickom a subtropickom pásme vo východnom Pacifiku. V Južnej Amerike svojím vplyvom pôsobí hlavne na tichomorské pobrežie, ale zasahuje aj do oblastí susediacich s [[Atlantický oceán|Atlantikom]]. Výrazný vplyv má na [[monzún]]ovú cirkuláciu a klímu v juhovýchodnej Ázii a na počasie v Austrálii. Mení predpovedné modely pre vznik [[hurikán]]ov v Karibskej oblasti rovnako, ako aj dlhodobé predpovede o type počasia pre územie Spojených Štátov a Kanady, a to až do hĺbky subarktického pásma. Mení dynamiku v rozsahu pobrežného ľadu na pacifickom pobreží Antarktídy. Nezanedbateľný vplyv má na Indický oceán a východ Afriky. Relatívne malý vplyv má na [[Európa|Európu]], potom na strednú, severnú a [[Blízky východ|blízkovýchodnú]] časť Ázie a severozápad Afriky.
 
El Niño je predovšetkým chápaný ako klimatický fenomén, ktorý ovplyvňuje veľkú oblasť klímy na zemi. Najpriamejší je jeho dopad na atmosféru v tropickom a subtropickom pásme vo východnom Pacifiku. V Južnej Amerike svojím vplyvom pôsobí hlavne na tichomorské pobrežie, ale zasahuje aj do oblastí susediacich s [[Atlantický oceán|Atlantikom]]. Výrazný vplyvĎalej výrazný vplyv na [[monzún]]ovú cirkuláciu a klímu v juhovýchodnej Ázii a na počasie v Austrálii. Mení predpovedné modely pre vznik [[hurikán]]ov v Karibskej oblasti rovnako, ako aj dlhodobé predpovede o type počasia pre územie Spojených Štátov a Kanady, a to až do hĺbky subarktického pásma. Mení dynamiku v rozsahu pobrežného ľadu na pacifickom pobreží Antarktídy. Nezanedbateľný vplyv má na Indický oceán a východ Afriky. Relatívne malý vplyv má na [[Európa|Európu]], potom na strednú, severnú a [[Blízky východ|blízkovýchodnú]] časť Ázie a severozápad Afriky.
 
Pri El Nino dochádza k týmto výkyvom počasia: Západný Pacifik, juhozápadná Ázia a severovýchod Austrálie majú suchšiu sezónu. V Austrálii sú vtedy aj častejšie požiare buša. Ak sa El Nino vyskytne v zimných mesiacoch, je takmer vždy aj teplejšie. Výnimkou je východná [[Melanézia]] a západná [[Polynézia]], ktoré sú vtedy počas zimy na južnej pologuli ešte viac studenšie. Pri El Nino výrazne vzrastajú úhrny zrážok v štátoch Južnej Ameriky, ktoré susedia priamo s Tichým Oceánom - [[Čile]], [[Peru]], [[Ekvádor]] a [[Kolumbia]]. Zvyčajne býva aj teplejšie - najmä juhovýchod [[Brazília|Brazílie]] a celé pásmo pritichomorských štátov od Ekvádoru až po približne stred Čile. Daždivo je aj v oblasti [[Uruguaj]]a a priľahlých oblastiach Argentíny a Brazílie. Naopak, suchšie je okolo ústia [[Amazonka|Amazonky]]. V [[Karibské more|Karibiku]] je počas El Niňa teplejšie a suchšie. Hurikánov je menej alebo majú menej devastačné účinky, pretože sa viac odkláňajú do neobývaných vôd Atlantiku. Ak sa El Nino vyskytne v zime, tak treba počítať s chladnejším a vlhkejším počasím v južných štátoch USA a naopak s miernejšou zimou v pásme okolo hranice medzi južnými oblasťami Kanady a severnejšími štátmi USA. Vplyv je badateľný okolo [[Veľké africké jazerá|Veľkých Afrických jazier]] a horného toku [[Níl]]u, kedy sú zimné mesiace (december, január, február...) daždivejšie. V rovnakom období je naopak suchší juhovýchod Afriky a [[Madagaskar]]. Vďaka El Nino je zima teplejšia v [[Japonsko|Japonsku]], [[Kórea|Kórei]] a v oblasti nad [[Vladivostok]]om na krajnom východe [[Rusko|Ruska]].
596

úprav

Navigačné menu